időjárás
"Visszatértek a helyes útra..."
A Kijev és Washington közötti kapcsolatok visszatértek a helyes útra – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője a Reuters hírügynökség adott, szerdán megjelent interjúban, összehasonlítva a jelenlegi helyzetet azzal, amikor február végén a Fehér Házban tévékamerák és újságírók előtt heves vitába bocsátkozott egymással az ukrán és az amerikai államfő.
Az ukrán hivatalvezető szavai szerint a szaúd-arábiai tűzszüneti tárgyalási fordulók lehetőséget adtak Kijevnek arra, hogy megmutassa az amerikai tisztségviselőknek: nyitott az együttműködésre Donald Trump amerikai elnökkel a három éve tartó orosz–ukrán háború lezárása érdekében – számolt be az MTI.
Jermak hangsúlyozta, hogy ez éles ellentétben áll az orosz tárgyalási megközelítéssel, amely – mint rámutatott – feltételekhez köti a békemegállapodást. „Szerintem nagyszerű beszélgetéseink voltak az amerikaiakkal. Úgy gondolom, hogy visszatértünk a helyes útra” – fogalmazott.
ami közben Trump és alelnöke, J. D. Vance azzal vádolta meg az ukrán államfőt, hogy nem áll készen a békekötésre és tiszteletlen az Egyesült Államokkal.
kezdve egy március 19-i telefonbeszélgetéssel Trump és Zelenszkij között, amelyet Jermak nagyszerűnek minősített.
A szaúd-arábiai tárgyalásokra rátérve az ukrán tisztségviselő kijelentette: „Megmutattuk, hogy nagyon komolyan vesszük a dolgot, és az amerikaiak ezt megértették, valamint azt is, hogy mi partnerek vagyunk. Ez volt a célunk”. Ezzel szemben – mint mondta – „Oroszország csak játszadozik”.
Jermak szerint jól mutatja Oroszország általános hozzáállását a béketárgyalásokhoz az, hogy a fekete-tengeri tűzszünetet az ellene hozott szankciók enyhítéséhez kötötte, azaz újra hozzáférést akar a nemzetközi piacokhoz műtrágyája és mezőgazdasági termékei értékesítése érdekében. „Ez bizonyítja, hogy (Oroszország) nem feltétel nélküli tűzszünetet fogadott el, ami nonszensz. A mi logikánk szerint feltételek nélkül kell tárgyalni” – hangsúlyozta.
„A leginkább azzal tudná Moszkva bizonyítani ennek ellenkezőjét, ha szigorúan betartaná a Szaúd-Arábiában elért megállapodásokat, legalábbis a kezdeti, feltétel nélküli tűzszünetre vonatkozókat. Aztán tovább léphetnénk egy valóban fenntartható béke felé” – fejezte ki meggyőződését Jermak.
Volodimir Zelenszkij ukrán és Emmanuel Macron francia elnök Fotó: AFP
Emmanuel Macron francia elnök szerda este az Élysée-palotában fogadja ukrán hivatali partnerét, Volodimir Zelenszkijt, hogy előkészítsék a „hajlandóak koalíciójának” holnapi párizsi csúcstalálkozóját – számol be róla a Le Figaro francia napilap.
Az államfő, Emmanuel Macron, közölni fogja Zelenszkij elnökkel, hogy Franciaország az Ukrajnának nyújtott katonai és pénzügyi támogatás folytatását és megerősítését tekinti elsődleges prioritásának
– áll a francia elnöki hivatal közleményében.
A „hajlandók koalíciójának” csütörtöki megbeszélése az elmúlt hetekben Londonban és Párizsban tartott találkozók sorába illeszkedik. Egy diplomáciai forrás szerint csütörtökre több mint húsz európai uniós, illetve NATO-ország, köztük Nagy-Britannia, Kanada, Norvégia és Törökország kapott meghívást.
A megbeszélés célja, hogy véglegesítsék az Ukrajnának nyújtandó rövid távú katonai támogatást, és kialakítsanak egy „fenntartható és tartós” ukrán hadseregmodellt, amely a jövőben megakadályozza az orosz inváziót, valamint megvitassák az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákat, illetve az ennek keretében Ukrajnába küldendő katonai egységekkel kapcsolatos kérdéseket.
Emmanuel Macron eközben a francia belpolitikában is azon dolgozik, hogy megerősítse a francia és európai védelmi erőfeszítéseket. Ennek keretében Francois Bayrou kormányfővel és több miniszterrel munkamegbeszélést tart az általuk szükségesnek tartott további katonai kiadásokról és azok finanszírozásának módjáról.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Fotó: AFP
Moszkvának és Washingtonnak is érdeke, hogy újrainduljon az orosz energiaszállítás Európába – hívta fel a figyelmet Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Most természetesen vannak nézeteltérések. De Európa normális energiaellátásának helyreállítása nem csak az Egyesült Államok és Oroszország érdeke
– idézi Lavrov szavait a The Kyiv Independent ukrán hírportál.
Szó van az Északi Áramlatról. Valószínűleg érdekes lesz, ha az amerikaiak felhasználják befolyásukat Európára, és rákényszerítik, hogy ne mondjon le az orosz gázról
– fogalmazott az orosz külügyminiszter.
Az Oroszországot a Balti-tenger alatt Németországgal összekötő Északi Áramlat két gázvezetékpárja közül az első 2011 óta üzemelt, a második elkészült ugyan, de az orosz–ukrán háború kitörése miatt soha nem helyezték üzembe. 2022 szeptemberében a vezetékek ellen robbantásos szabotázsakciót követtek el, amelynek következtében az Északi Áramlat 1 mindkét vezetéke és az Északi Áramlat 2 egyik vezetéke is megrongálódott.
A robbantás gyakorlatilag véget vetett az orosz gázszállításnak ezen az útvonalon.
Lavrov támadta Robert Habeck német gazdasági minisztert, Boris Pistorius német védelmi minisztert, valamint Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, amiért szerinte akadályozzák az Északi Áramlat helyreállítását.
Mindannyian azt mondják, hogy soha nem fogják megengedni az Északi Áramlat helyreállítását. Ezek vagy beteg emberek, vagy öngyilkosjelöltek
– fogalmazott az orosz külügyminiszter.
A közelmúltban Matthias Warnig, az Északi Áramlat 2 anyacége 2023-ban lemondott vezetőjének irányításával egy új terv körvonalazódik a vezeték üzembe helyezésére, amelyet amerikai háttérrel valósítanának meg. Csakhogy a terv útjában több komoly akadály is áll. Még ha az oroszoknak sikerül is megállapodniuk az amerikaiakkal, az Egyesült Államoknak el kellene törölnie a vonatkozó szankciókat, Németországnak pedig engedélyeznie kellene az üzembe helyezést – mutatott rá a Financial Times.