Krausz Gábor
Saját felhasználói reakcióját vizsgálva jutott arra az OpenAI, hogy egy bizonyos csoport komoly stresszként éli meg a mesterséges intelligencia legkisebb változásait is. Ezek a felhasználók a függőség jeleit mutatták a ChatGPT kapcsán.
Mióta mindenki számára elérhetővé vált a mesterséges intelligencia használata, azóta számos vita kerekedett már arról, hogy hosszú távon ez jó hatást gyakorol-e majd a felhasználókra és úgy alapvetően a mesterséges intelligencia az emberiségre nézve. Most a ChatGPT fejlesztője, az OpenAI vizsgálatának eredménye szaporította az aggályokat.
A ChatGPT felhasználóinak érzelmi kapcsolódását vizsgálva ugyanis a kutatás talált egy csoportot, amelynek tagjai a legtöbb időt töltik a mesterséges intelligenciával. Ők, vagyis a power userek olyannyira a barátjuknak tekintik a ChatGPT-t és annyi időt töltenek a chatbottal, hogy a függőség jeleit mutatják. A teljesség igénye nélkül ez
A ChatGPT heti 400 millió aktív felhasználójának csevegése közül 3 millió névtelen csevegést elemeztek, akiknek a résztvevői közül nagyjából négyezren töltötték ki a 11 kérdéses felmérést, melynek célja az volt, hogy képet adjon a termék és a közönség közötti érzelmi dinamika működéséről. Ebből derült ki, hogy a ChatGPT felhasználóinak egy csoportja elkezdte a barátjának tekinteni a chatbotot. A kutatók közölték, hogy ez esetben mintegy 6 ezer felhasználóról van szó, akik magányosak és stressznek élik meg a modell viselkedésének apróbb változásait is.
Az eredmény alátámasztja azt a korábbi felvetést, miszerint
egyes emberek hajlamosak a társasági életük hiányosságainak pótlására használni a mesterséges intelligenciát.
Kiderült az is, hogy hajlamosabbak voltak a függőség tüneteit mutatni azok, akik személyes célra és nem pedig a munkájukhoz használják a ChatGPT-t.
A legfontosabb tényezőnek a ChatGPT-vel töltött idő bizonyult, vagyis minél több időt töltött vele valaki, annál gyakoribbá váltak az érzelmi függés jelei.