Krausz Gábor
Lehet, hogy a mesterséges intelligencia egy érzéketlen gép, de vajon tényleg mindegy neki, hogyan szólunk hozzá? Egy kísérlettel teszteltük, hogy a ChatGPT jobb válaszokat ad-e, ha kedvesen kérdezzük.
Sokan azt hiszik, hogy a mesterséges intelligenciában nincs semmi. Sem érzelem, sem személyiség, csak programkódok sorozata. Most utánajárunk ennek, hiszen egy elmélet szerint jobban teljesít-e a ChatGPT, ha kedvesebbek vagyunk vele.
A teszt során ugyanazokra a feladatokra kértem meg a ChatGPT-t, először még kedvesen, majd kissé barátságtalanul. A cél az volt, hogy megnézzük, valóban másképp reagál-e a ChatGPT, attól függően hogyan beszélek hozzá.
Először megkértem a ChatGPT-t, hogy írjon egy szép történetet egy kóbor kutyáról, aki a kalandja végén egy szerető otthonra talál. Tehát egy általános gyermekmese sztoriját kértem tőle.
Egy esős délután a kis kutya egy pékség előtt húzta meg magát. Az illatok csalogatták, de tudta, hogy a boltba nem mehet be. Már majdnem elaludt, amikor egy halk hangot hallott:
– Szegényke, te is éhes vagy?
- részlet a ChatGPT alkotásából. Ebből látható, hogy amikor kedvesen kértem a ChatGPT-t a feladat megoldására, akkor egy érzelmes, részletes történetet kaptunk, amiben a főszereplő kutya bár sok nehézségen ment keresztül, de végül megtalálta szerető gazdáját.
Majd kicsit bekeményítettem, és azt mondtam a ChatGPT-nek, hogy ne egy újabb unalmas történetet költsön, mint ahogyan szokott. Erre válaszul, a mesterséges intelligencia egy pörgősebb sztorival állt elő, amin érezhető volt, hogy komolyan vette a kérésemet, hiszen akciódúsabb lett.
Egy napon azonban minden megváltozott. Csibészt elcsípték. Egy pillanat alatt vége lett a szabadságnak – egy ketrecben találta magát, ahol mindenhol más kutyák vonyítottak és nyüszítettek. De Csibész nem ilyen volt. Ő nem adja fel!
- szólt a részlet.
Az utolsó feladatban szerettem volna egy elvont, tudományos kérdést, ezért megkértem a ChatGPT-t hogy magyarázza el nekem a kvantummechanika alapjait, egyszerűen, és érthetően.
Először megkérdeztem kedvesen, melynek hatására egy átlátható, hétköznapi példákkal illusztrált magyarázat érkezett a mesterséges intelligenciától és relatíve érthetően elmagyarázta a kvantummechanika alapjait.
A kvantummechanika nemcsak egy elvont tudományos elmélet, hanem rengeteg modern technológia alapja is, például a számítógépek, a lézerek és a GPS működéséhez is szükséges. Sőt, a kvantumszámítógépek forradalmasíthatják a jövőt!
- magyaráz számomra a ChatGPT. Majd feltettem a kérdést durván megfogalmazva, nekiesve a ChatGPT-nek, amely során azzal gyanúsítottam, hogy úgysem lesz képes érdemben segíteni, és hogy fogadjunk, hogy ő sem érti a kvantummechanikát.
Fogadjunk, hogy te sem érted a kvantummechanikát
- szúrtam oda a ChatGPT-nek. Ekkor a válasza lényegében ugyanaz maradt, mint az előző próbálkozásomnál, de a stílusa kissé megváltozott. Lényegében, egy sokkal magabiztosabb hangnemet véltem rajta felfedezni.
A teszt alapján nem egyértelmű, mikor muzsikál jobban a ChatGPT.
A válaszok minősége alapvetően nem romlott, amikor durvábban kérdeztünk, ám a stílusuk megváltozott. A barátságos kérdések esetén a ChatGPT hajlamosabb volt részletesebb, barátságosabb hangvételű válaszokat adni, míg a barátságtalan felszólítások esetén inkább rövidebb, tömörebb és célratörőbb válaszokat kaptunk a mesterséges intelligenciától.
Bár a mesterséges intelligencia nem érez érzelmeket, a kérdések formájából mégis „értelmez” bizonyos elvárásokat. Ezért, ha egy részletes választ szeretnénk kapni, érdemes kedvesebben megfogalmazni a kérdésedet – nem a gép érzései miatt, hanem azért, mert így valószínűbb, hogy a számodra legmegfelelőbb választ kapod.