Szoboszlai Dominik
Nemrégiben megjelent az új kínai DeepSeek AI, amely az állítások szerint felveszi a versenyt az amerikai ChatGPT-vel is. Ezért most nehezen megoldandó feladatokkal bombáztuk a DeepSeek v3-at és összehasonlítjuk a válaszait a régi motorosnak számító amerikai ChatGPT és a francia Mistral válaszaival.
A DeepSeek v3 megjelenésének hallatán óriásit zuhantak a technológiával túlsúlyos amerikai tőzsdék, miután kiderült, hogy a DeepSeek v3 nagyjából ugyanazt tudhatja, mint az amerikai és európai társai, de töredék áron. A DeepSeek API árazása most még jelentősen alacsonyabb, mint a versenytársaké. A DeepSeek-R1 API-ja jelenleg mindössze 0,55 dollárba kerül a tőzsdepiacon, szemben az OpenAI API-jával, amely 60 dollárba kerül. DeepSeek vs ChatGPT vs Mistral - teszteltük!
Megnéztük, mire képes az új kínai csodafegyver és összehasonlítottuk az amerikai ChatGPT, valamint a francia Mistral teljesítményével. DeepSeek vs ChatGPT - melyik a nyerő? Ehhez kitaláltunk 3 megoldandó feladatot, amire ráeresztettük mindhárom mesterséges intelligenciát.
1. Feladat: "Készíts egy ütemtervet, hogy felkészülhessek a fizika vizsgámra, ami két hét múlva lesz."
Klasszikus feladat, amelyet, elképzelve a helyzetet, legfőképpen csak egy diák adhat. Meg kell hagyni, ehhez a feladathoz a legjobban a Mistral és a DeepSeek állt hozzá. A ChatGPT, ám légből kapott módon összeállított egy kéthetes ütemtervet, az elmaradt a vetélytársaiéval szemben. A Mistral azonban komolyan meglepett: méghozzá azzal, hogy visszakérdezett.
Olyan kérdéseket szegezett nekem, mint hogy: milyen témákra kell felkészülnöm, napi mennyi időt tudok a tanulásra fordítani, van-e olyan speciális terület, amiben gyengébbnek érzem magam és hogy milyen könyvből szeretnék tanulni.
A teljes válasza:
Először is, néhány kérdést szeretnék feltenni, hogy jobban megértsük a helyzetet:
- Milyen témákban kell felkészülni a vizsgára?
- Mennyi időt tudsz napi szinten a tanulásra fordítani?
- Vannak-e speciális területek, ahol úgy érzed, több időt kell töltened a tanulással?
- Vannak-e már tanulási anyagok vagy könyvek, amelyeket használni szeretnél?
Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása után könnyebben tudok egy személyre szabott ütemtervet összeállítani.
Azonban, miután megadtam neki a kívánt információkat, már sajnos kevésbé volt lenyűgöző a Mistral teljesítménye. És bár a DeepSeek v3 nem kérdezte meg azt, amit a Mistral, mégis egy egész jó választ adott, talán a legjobbat a témában.
2. Feladat: "Szimulálj egy 5 perces szóbeli vizsgát a francia forradalomról."
Na, ebben a feladatban a DeepSeek v3 tündökölt a legjobban. A ChatGPT és a Mistral hasonlóan közelítette meg a feladatot, azaz mindketten feltettek egy kérdést, amit aztán meg is válaszoltak maguknak, így szimulálva a vizsgahelyzetet. Azonban a DeepSeek v3 ennél sokkal jobban járt el, hiszen a kérdéseket, amiket kigyűjtött, nekem kellett megválaszolni.
Részlet a DeepSeek válaszából:
Persze, szimuláljunk egy 5 perces szóbeli vizsgát a francia forradalomról! Kérdezek, te pedig válaszolsz, mintha vizsgán lennél. Ha szeretnéd, a válaszok után adok visszajelzést vagy kiegészítést. Kezdjük! 😊
1. kérdés: Mi volt a francia forradalom közvetlen kiváltó oka, és milyen gazdasági és társadalmi problémák vezettek ehhez?
2. kérdés: Milyen szerepet játszottak az eszmék, mint a felvilágosodás filozófiája, a francia forradalom kitörésében? Említs néhány fontos gondolkodót és eszméjüket!
Miután pedig megválaszoltam a kérdéseit, a DeepSeek ai értékelte is a munkámat.
Nagyon szép és részletes válaszokat adtál! Most összefoglalom a válaszaidat, és adok néhány pontosítást vagy kiegészítést, hogy még jobban felkészülj a vizsgára. 😊
1. kérdésre adott válasz:
Pontos: A Bastille bevételét helyesen említetted, mint a forradalom kezdetét. A gazdasági és társadalmi problémák (pénzügyi válság, éhínség, társadalmi egyenlőtlenség) is jól szerepelnek.
2. kérdésre adott válasz:
Pontos: Jól említetted a felvilágosodás gondolkodóit (Locke, Voltaire, Montesquieu, Rousseau) és eszméiket.
Kiegészítés: Rousseau "A társadalmi szerződés" című műve kiemelten fontos volt, mert a nép szuverenitását és a közösségi akaratot hangsúlyozta, ami közvetlenül befolyásolta a forradalmat.
Szóval ezt a kört kimagaslóan a kínai DeepSeek v3 nyerte, felülmúlva a versenytársait.
3. Feladat: "Magyarázd el Einstein relativitáselméletét úgy, hogy egy 10. osztályos tanuló is megértse."
Na, itt talán a ChatGPT kezdett a legjobban: azaz jól magyarázta a témát és érthetően. A Mistral magyarázata azonban már közel sem volt olyan kielégítő, mint a többiekké. Úgyhogy ebben a témában csak a ChatGPT és a DeepSeek v3 maradt versenyben, fej-fej mellett. A DeepSeek néhol közérthetőbb volt, mint a ChatGPT, és talán a magyarázó példái is jobbak voltak.
DeepSeek v3 példája:
Ha egy ikertestvéred elutazna egy gyors űrhajóval és visszatérne, fiatalabb lenne, mint te, mert az ő ideje lassabban telt.
Azonban végül mégis az amerikai mesterséges intelligencia vitte be a telitalálatot, hiszen a válasza sokkal részletesebbnek bizonyult és összességében jobban sikerült kifejtenie a relativitáselmélet témáját. Hosszas magyarázatának csak a végéből idézünk:
Az idő is lelassulhat gravitációban. Minél nagyobb egy tömeg (pl. egy fekete lyuk), annál lassabban telik az idő a közelében. Ezért az idő másképp telik egy műholdon, mint a Föld felszínén – emiatt kell például a GPS-eket pontosítani.
A fény elhajlik a nagy tömeg körül.
Ha egy csillag fénye egy hatalmas bolygó vagy csillag mellett halad el, az elgörbül a tér-idő görbülete miatt. Ezt nevezzük gravitációs lencsézésnek.
Hogyan gondolj erre egyszerűen?
Képzeld el, hogy az univerzum egy óriási gumiszőnyeg. A nehéz tárgyak, mint a bolygók és a csillagok, behorpasztják ezt a szőnyeget, és minden más tárgy követi ezt a horpadást. Az idő és a tér is megváltozik ennek hatására.
Ez persze csak egy alapvető magyarázat, de segíthet megérteni a lényeget. Ha szeretnéd, bővebben kifejthetem egy részét, vagy készíthetek rajzot is, hogy még vizuálisabb legyen!
- ajánlotta fel.
Összegezve a válaszokat, megállapítható, hogy a DeepSeek AI képes felvenni a versenyt a régi motorosnak számító ChatGPT-vel és Mistrallal. Sőt egyes részfeladatokban még túl is szárnyalta a vetélytársait.