időjárás
Olcsóbb orosz gázhoz jutna Európa, de ezt ellenzi Brüsszel. Az Északi Áramlat újraindításáról tárgyal az USA és Oroszország.
Északi Áramlat gázvezeték: Washington és Moszkva tárgyalásokat folytat a két és fél éve felrobbantott Északi Áramlat gázvezeték újraindításáról Európa felé – idézi Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hivatalos bejelentését a Politico. Lavrov közölte, tárgyalnak az Északi Áramlatról, majd felvetette, hogy az amerikaiak nyomást helyezhetnének Európára, hogy „ne utasítsák vissza az orosz gázt.”
Moszkvának és Washingtonnak is érdeke, hogy újrainduljon az orosz energiaszállítás Európába – hívta fel a figyelmet Szergej Lavrov. Most természetesen vannak nézeteltérések, de Európa normális energiaellátásának helyreállítása nem csak az Egyesült Államok és Oroszország érdeke – idézi Lavrov szavait a The Kyiv Independent ukrán hírportál. Lavrov támadta Robert Habeck német gazdasági minisztert, Boris Pistorius német védelmi minisztert, valamint Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, amiért azt mondják, hogy soha nem fogják megengedni az Északi Áramlat helyreállítását.
Ezek vagy beteg emberek, vagy öngyilkosjelöltek
– fogalmazott az orosz külügyminiszter.
Németország eddig visszautasította a vezeték újjáélesztését, de a Politico szerint egyre több jel utal arra, hogy Berlin következő kormánya más álláspontra helyezkedhet. A múlt heti koalíciós tárgyalásokon részt vevő jobbközép párt kulcsfontosságú tisztségviselői a lapnak azt mondták, hogy az ország visszatérhet az orosz gázhoz, ha Ukrajnában biztosított a béke.
Iparági szakértők arra számítanak, hogy a gázárak az EU-ban legalább 2027-ig magasak maradnak - írja a Berliner Zeitung. Ezután várhatóan az új LNG-projektek – többségük az USA-ban és Katarban – beindulnak, és 2030-ra közel 50 százalékkal növelik a globális LNG-export kapacitást. Az uniós piacról szinte kiszoruló orosz vezetékes gáz költségei azonban ebben az esetben is jelentősen alacsonyabbak maradnak.
A legegyszerűbb módja az lenne, ha az Északi Áramlat üzemeltető társaságában lévő részesedést eladnák egy amerikai vagy offshore cégnek, és helyrehoznák a 2022-es robbanások okozta károkat. A javítási költségek nem tűnnek túl magasnak, körülbelül 600 millió euró lenne. Ha az amerikai vezetés támogatja a tervet, az európaiak nagy valószínűséggel nem akadályoznák azt.
Egy ilyen megállapodás, ha az összes érintett féllel közösen hangzik el, mindenki számára előnyös lehet. Az USA az orosz vezetékes gáz és az amerikai LNG költsége közötti árkülönbség legalább egy részét zsebre tenné. Az oroszok újraindítanák exportjukat Európába, és így növelnék termelésüket. Ez a 2021-es 762 milliárd köbméterről 2024-re 685 milliárd köbméterre csökkent. Az oroszok jobb árat kapnának, mint amennyit Kína jelenleg fizet nekik. Az európaiak olcsóbb gázt kapnának, így mentőövet jelentenének a magas energiaárakkal küszködő, nehézségekkel küzdő iparágaknak.