Szoboszlai Dominik
Haraposa Bálint Tajvanban is bizonyított.
A gimnazista Haraposa Bálint a tajvani Országos Tudományos és Innovációs Olimpián képviselte országunkat. A Tv2 Mokkájában mesélt erről.
Második helyezett lett a tajvani olimpián tudományos projektjével, amiben az akkumulátorok lehető legnagyobb teljesítményét próbálta elérni.
A Mokka műsora őt és Birkner Zoltánt, A Magyar Innovációs szövetség alelnökét fogadta vendégül. Az elméleti kutatáson alapuló gyakorlati mű megvalósításáról beszélt Bálint:
Az alapja ennek az akkumulátornak igazából az, hogy nagyon porózus anyagokat használtam az előállításánál, ami azt jelenti, hogy apró kicsi lyukak vannak az aerogénekben.
Elmondta, hogy az akkumulátornak nem az élettartamát hosszabbította meg igazából, hanem az energiasűrűségét növelte, ami azt jelenti, hogy több energiát tud tárolni és termelni.
Az alelnök beszélt ennek a területnek és versenynek a kihívásairól:
Egy olyan verseny az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia, ahol kritizáljuk, segítjük ezt az utat, tehát valamit ki kell találniuk, be kell mutatniuk, utána ezt közösen fejlesztjük. El kell fogadni azt, hogy esetleg más irányba kell tovább indulni és a végére jutunk el odáig, hogy valamilyen típusú termék vagy valamilyen tudományos eredmény lesz belőle.
Megemlítette, hogy a mai fiatalok, csak a fontos és a jövőt illető kérdésekkel foglalkoznak. 34 éve működik a verseny és azóta több ezer magyar fiatal versenyzett már és az elmúlt évek eredményei alapján. A világbajnokságon vagy Európa bajnokságon és a tajvani versenyen, egy harmadik, két negyedik helyezett vehette át a díját, sok ezer fiatalból.
Teljesen más, mint egy hagyományos tanulmányi verseny, végig fejlesztjük, csapatban dolgozunk, meg kell tanulni tulajdonképpen újratervezni, meg kell tanulniuk a gyakorlat irányába eltolni.
- mondta Birkner Zoltán.
Bálint azonban nem csak a magyar emberek büszkeségét és figyelmét nyerte el, mivel Tajvanban két zsűrivel is sikerült beszélnie, akik közölték vele, hogy nagyon szívesen folytatnának közös munkát vele. A műsorvezető kérdésére, miszerint elképzelhető-e, hogy a gimnázium után külföldön folytatja e a tanulmányait, egy erős igennel felelt. Elsősorban Angliát nevezte meg, de a verseny kapcsán Tajvan is felkeltette az érdeklődését és nyelvi korlátai sincsenek a váltásnak, mivel a nemzetközi angol nyelvet magabiztosan beszéli és a tudomány területén más nyelvre nincs szüksége.