tóth gabi
A budapesti hajléktalanszállók között rangsort állítanak fel a fedél nélküliek. A Ripost még a fagyok beköszönte előtt beszélgetett utcán élőkkel arról, melyik az a szálláshely, ahová jó szívvel bemennek és hová nem tennék be szívesen a lábukat.
Közismert, hogy azért lakik egyre több fedél nélküli életvitelszerűen az utcán, mert elmondásuk szerint a Budapesten lévő és fővárosi fenntartású hajléktalanszállókon nem megfelelőek a körülmények. Többnyire lopásokra, verekedésekre, bogarakra és ehetetlen ételekre panaszkodnak. Így, ameddig csak a téli időjárás engedi, parkokban és utcákon alszanak, ami sem számukra, sem a budapestiek számára nem jó. Az elmúlt években egyre katasztrofálisabbá vált a helyzet, de Karácsony Gergely és a baloldali városvezetés csak széttárja a kezét és a hajléktalanok jogaira hivatkozik: joguk van megfagyni. Azzal sincsenek tisztában, hány ember él a főváros utcáin. A Ripost a hajléktalanoktól megtudta: egymás között intézményi ranglistát tartanak számon. Lapunk a listájuk csúcsán lévő alapítványi menedékhelyen járt Kispesten, hogy megnézzük, mitől is jó a hajléktalanok szerint egy menedékhely.
A Misszió Alapítvány a jótettről szól – szögezte le Varga Sára, az intézmény vezetője, aki a rendszerváltozás után indította el a szolgáltatást és azóta töretlen az ellátó hírneve. Ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: "Én komolyan veszem Istent, és azt hiszem, Isten is komolyan vesz engem. Ezért sikerült megvalósítani az álmomat!”
A kispesti Viola utcai menhely nem attól szerethető csupán, hogy családias, tisztaság és finom étel várja a rászorulókat, hanem attól is, hogy lelki támaszt nyújtanak nekik. Ösztönzik és segítik őket abban, hogy újra tanuljanak vagy dolgozzanak. A fedél nélküliek itt egymásnak adják a kilincset, hiszen olyan népszerű a hely – mégsem juthat be mindenki.
Csak annak nehéz ide bekerülni, aki nem akar rendezett életet. Mindenkitől elvárjuk ugyanis, hogy együttműködő legyen, feltétlen fontos, hogy ápolttá váljon, amihez mi mindent biztosítunk. Vállalnia kell az ellátottnak, hogy két héten belül munkát vállal. Ebben segítünk, ha szükséges, mindig az élethelyzethez igazodva, ami így fokozatosan javul. Néhány hete például beiskoláztunk egy férfit szociális gondozó képzésre. Ő szeretne nálunk dolgozni majd ezután, arra számítunk, hogy ez sikerül. Volt már más is, aki ezt a képzést választotta, ő most már a Pető Intézetnél dolgozik, de rengeteg más példa is van: volt, aki jogosítványt szerzett, volt, aki rendezte a problémáját a családjával, miután munkát vállalt. Mi hiszünk abban, hogy mindenre van megoldás, ha akarja az ellátott, és hagyja, hogy segítsük őt
–mondta Sára asszony, aki arról is beszélt, hogy kikkel a legnehezebb pozitív változást elérni:" A pszichiátriai esetekkel vagy azokkal a legnehezebb, akik hosszú időt töltöttek börtönben. Részükről általában hiányzik az akarat, az elszántság. Nem tudják, hogyan működik a rendezett civil élet. A mi bicskánk ebbe többször beletört. Szerintem számukra Budapesten speciális ellátást kellene szervezni, akár intézményes formában is".
A hétköznapi normalizált életforma megerősíti a rászorulókat a Viola utcában, ahol olyan a közösség, mint egy nagy család. Évtizedekre szóló szoros emberi kötelékek jönnek létre, amelyek meghatároznak életeket. Sára asszony pedig sokszor azután is kapcsolatban marad az ellátottakkal, miután új életet kezdtek.
Az ellátottaknak kulturáltan kell viselkedniük, sem alkoholt, sem más tudatmódosító szert nem használhatnak, cigarettázni is csak az udvaron szabad, legfeljebb óránként egy szálat. Az, hogy a szabályokat betartjuk és betartatjuk, mindenkinek a javára válik. Cserébe itt nincs bogár, a poloskairtást rendszeresen elvégeztetjük és megfelelő módon. Nálunk csak pizsamában lehet aludni, de tiszta, vasalt ágyneműt is kapnak a nehéz helyzetben lévő vendégeink. Rendszeresen tartunk különféle programokat, múltkor lekvárfőzés volt az udvaron, de a férfi ellátottaink és a gondozók is szívesen főznek szabadtéren, volt már itt palacsintasütéstől a birkavágásig minden. Karácsonykor mindig jó hangulatú programmal készülünk, nem hagyjuk, hogy a szeretetre éhes ellátottak apátiába essenek amiatt, mert nincs családjuk. Olyankor mindent együtt csinálunk, én például 22 éve itt töltöm a szentestét, velük
–mesélte Sára, aki egy Illatos úti kennelben tengődő kutyust is befogadott az újszerű DOKTA program segítségével. Zsömi azóta, köszöni szépen, jól van, a hajléktalanok kedvence lett, mindent megkap tőlük és szeretetben telnek napjai. Éppen annyi boldogságot kap, mint amennyit szerez a gondozottaknak.
A hajléktalanhelyzet évről évre látványosan romlik a fővárosban. A Fidesz éppen ezért vitte az új Fővárosi Közgyűlés elé, hogy az önkormányzat mérje fel a helyzetet és vizsgálja felül a hajléktalan-ellátó rendszert. Csakhogy a baloldali többségű testület leszavazta ősszel a kezdeményezést. Hogy a városvezetés láthatóan mennyire nem foglalkozott éveken át a fedél nélküliek ellátásával, akkor derült ki igazán, amikor Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz-KDNP frakcióvezetője a közgyűlésen azt kifogásolta, hogy a fővárosnak nincsenek statisztikái az utcán élők számáról. Karácsony Gergely azzal farolt ki ebből, hogy inkább külföldi intézetek tanulmányaival kezeli a helyzetet, egy nemzetközi program keretein belül a közelmúltban össze is számolták az utcán élőket. Ennek eredményén aztán nevetett fél Budapest, hiszen körülbelül 400 hajléktalant vettek számba, a külső kerületeket pedig nem is vizsgálták a külföldi "szakértők", hogy a szállók helyzetéről már ne is beszéljünk. A budapesti szállók legaljának tartott Dankó utcai menhely milliárdos adósságot felhalmozó vezetője, Iványi Gábor szintén nem tudta megmondani még azt sem egy józsefvárosi testületi ülésen elhangzott kérdésre, hogy hány ellátottat gondoznak éppen a saját intézményében...
Nézd meg a Metropol videóját a fővárosi állapotokról: