kulcsár edina
z Ismeretlen segítőink című különleges tárlat egyben figyelemfelhívó kampány is. Ezen a szokatlan módon köszöni meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a szociális dolgozók munkáját.
Színházban, templomban és piacon kihelyezett plakátok, fotóalkotások és kortárs szerzők irodalmi művei mutatnak be november 12-től egy-egy epizódot a mindennapokban észrevétlen segítők szolgálatából. Ezzel a szokatlan programmal köszöni meg a szociális munka napján az ágazatban dolgozó százezer ember önfeláldozó munkáját a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. A főváros-szerte látható Ismeretlen segítőink című tárlat és figyelemfelhívó kampány november 24-ig lesz látható.
A fotóriporterek képeit és kortárs szerzők írásait bemutató plakátkiállítás a szociális munka sokszínűségét tükrözi és azt üzeni a szeretetszolgálat szerint:
„aki ez a hivatást választja, a másik embert választja”.
Az izgalmas és megható pop up tárlat Budapesten tizenegy helyszínen lesz látható. A helyszíneket könnyű lesz felkeresni, hiszen a szervezők térképet is készítettek ehhez. Így akár az egész tárlatot bejárva a látogatók átfogó képet kaphatnak a szociális munkások mindennapi tevékenységéről és a rájuk bízott emberekkel való kapcsolatáról.
A kiállítás segítségével a Magyar Máltai Szeretetszolgálat mindenkitől azt kéri, hogy gondoljon bele, milyen elkötelezettséggel jár az idős embereket gondozó, fogyatékos fiatalokat kísérő, szülők nélkül maradt gyermekeket nevelő, hajléktalan embereket segítő szociális munkások mindennapos tevékenysége. A karitatív szervezet egyúttal arra kéri az intézmények vezetőit és a közösségi médiát használó magánembereket is, hogy mondjanak köszönetet a nélkülözhetetlen szolgálatot végző, ám a mindennapokban a többség számára láthatatlan szociális munkásoknak, és ehhez használják a #köszönjükhogyvagytok #ismeretlensegítőink #szociálismunkanapja #szociálismunka hashtageket.
A képeket Kovács Bence, Lambert Attila, Majoros Árpád Csaba, Mózes Anita és Parák Eszter készítette. A képek mellett kortárs költők és írók művei olvashatók segítségnyújtásról, a szociális segítőkről. A szerzők: Iancu Laura, Király Eszter, Posta Marianna, Takács Boglárka, Terék Anna, Galambos Attila, Győrffy Ákos, Ijjas Tamás, Lackfi János, Meskó Zsolt, Novák Péter, Visky András, Vörös István.
Magyarországon közel 100 ezer ember választotta hivatásának a másokért végzett szolgálatot. A szociális ágazatban dolgozók nem a kiemelkedő bérezésért vagy a magas társadalmi megbecsülésért végzik feladatukat. Ritkán kerülnek a figyelem középpontjába, többségüket elhivatottságuk vezette a segítségre szoruló emberek közé, és a kötelességérzet őrizte meg a szakmában, a tudat, hogy a rászoruló embereknek szükségük van rájuk. Aki megnézi a tárlat képeit és elolvassa a szövegeket, egy kicsivel többet megtudhat róluk.
A szociális munkát végzők önfeláldozó munkáját a Ripost is nagyra értékeli, lapunk ezúton is köszönetét fejezi ki annak a 100 ezer embernek, aki fáradtságot és időt nem kímélve, nap mint nap segít a rászorulóknak, nemcsak meleg ételt vagy teát, hanem emberi szót, szeretetet adva nekik – ahogyan az a Kozma Imre atya által alapított Magyar Máltai Szeretetszolgálat hitvallása: szeretettel szolgálják az embert.