A leváltott vezérkari főnök a Telexnél mentegetőzik az 1 milliárdos villa miatt

POLITIK
INSIDER

Szerző Erdei Róbert Arnold

Létrehozva: 2025.01.30.

A kifárasztás a trükkje a bumeráng csalóknak, lehet hogy már te is bedőltél nekik

Soha véget nem érő küzdelmet folytatnak az emberek az interneten, hogy végre megállítsák azokat a bűnözőket, akik ezen a felületen tevékenykednek. A bumeráng csalók nem kímélnek, szándékosan mennek az idegeidre.

Szerző Erdei Róbert Arnold

Sokféleképpen próbálják behálózni a gyanútlan személyeket a netes csalók. Mások nevével élnek vissza, hamis történettel luxuséletet kínálnak egyetlen kattintásért vagy éppen méregdrága telefont kínálnak pimaszul olcsón. A céljuk mindig azonos: az adataid, és ezzel a pénzed megszerzése Most egy olyan taktikát választottak a bűnözők, amivel az őrületbe keltik a célpontjaikat. Szakértő árulta el, mi az új módszer lényege és mi a bumeráng csalók taktikája.

bumeráng csalók
A bumeráng csalók direkt bombázzák az áldozataikat rengeteg üzenettel   Képünk illusztráció: GettyImages

A bumeráng csalók üzenet cunamival árasztanak el minket

Az egyik facebookos-csalók ellen létrejött netes csoportban napok óta zúgolódnak a felhasználók egy idegesítő jelenség miatt. „Nem igaz már! Ma csak két magyar nevű, ázsiai arcú profilt tiltottam le. Egyértelmű csalás, és mégis utána vagy 5 írt megint rám. Ugyanazzal az üzenettel! Mi értelme ennek?” - írta egy Facebook-felhasználó, akit a Messenger felületén találtak meg a csalók. A bejegyzésére sokan reagáltak, mondván ők is belefutottak a pitiáner netes bandákba, ám hiába tiltják őket, a bumerángcsalók mindig visszatértnek. A Ripostnak Varró Dávid ITBN kiberbiztonsági szakértője mondta el, miért ilyen idegesítően kitartóak az adathalászok. Szerinte minden szál a Matketplace-ig vezet vissza. A felület kész aranybánya a bűnözőknek, a csalók a Messengeren pécézik ki az áldozataikat.

Ma már kevés ráfordítással kiváló minőségű tartalmat kreál bárki a mesterséges intelligencia segítségével, melyre ha valaki rákattint, lájkolja, vagy akár csak pár másodpercig megáll a görgetés közben, akkor már tudják, hogy az illetőt érdekli az adott téma. Ezzel a módszerrel feltérképezve az érdeklődési körünket - ez a profilozás -, és máris egyértelmű a csalók számára, hogy milyen témákkal kell minket bombázni ahhoz, hogy kapás legyen. Ha már rákerültünk a listájukra, azonnal többszöröződik a baj, mert ezeket a listákat adják-veszik a csalók egymás között.

– részletezte a szakember.

Minden okkal történik

A szakértő kiemelte, hogy a Meta hirdető felületén a csalók manipulálni akarják a másikat, monitorozni, képet alkotni rólunk. Minden leütött betűnek, képnek és szövegnek oka van.

„Nem is feltétlen fordítanak rá figyelmet, hogy ez egy jól kigondolt csalás legyen. Ha már a Messengeren írnak neked, jön a másik manipulációs trükk. Ha letiltod az egyiket, újabb ír rád, hátha egyszer mégis bedőlsz nekik. Sok ezer megkörnyékezésből, ha egy bejön, a csalók már örülnek neki, hiszen nyert ügyük van! - nyomatékosította Dávid, arra utalva, hogy direkt mennek az emberek agyára az adathalász bandák, hogy kifárasszák az illetőt, és meggondolatlanul kattintsanak, hozzanak meg egy rossz döntést. 

A szakember végezetül kiemelte, szerencsére van mód rá, hogy kikerüljük a bumeráng csalók üzeneteit. "A Messenger adatvédelmi beállításai között beállíthatjuk, hogy számunkra ismeretlen emberek csak jóváhagyás után írhatnak nekünk, vagy semmi esetre se. Ehhez a "Kérések fogadásának mellőzése" pontot kell kiválasztani" - árulta el Dávid. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek