Létrehozva: 2025.01.27.
Módosítva: 2025.01.29.

Vigyázz a csalókkal! Nem hiszed el, kinek a nevével élnek vissza!

A mesterség intelligencia által generált videók segítségével hirdetnek csodaszereket a világhálón. Ne dőlj be a csalóknak!

A csalók a nemzetközileg elismert magyar idegsebész, Csókay András nevével élnek vissza. Azt állítják, hogy a főorvos által feltalált "ízületjavító krémek" sokkal hatékonyabbak a piacon megtalálható készítményeknél. Te is vigyázz a csalókkal!

csalók
A csalók által működtetett oldalak egyike


 

Csókay András nevével reklámoznak a Facebookon egy Hondofrost nevű ízületjavító krémet. Hittem a reklámnak, megrendeltem 40 ezer forintért, de még a krém neve sem az, amit hirdetnek 

– panaszkodik az egyik átvert asszony. Többen is hasonlóan jártak.

Többféle módon próbálkoznak a csalók

Nem ez az első eset, hogy a csalók kihasználják az orvos szakértelmének jó hírét, visszaélnek Dr. Csókay András  nevével és termékeket próbálnak eladni a gyanútlan vásárlóknak. 

A csalók visszaéltek az idegsebész nevével és arcával

Korábban covid-csodaszert is árultak az interneten rá hivatkozva. Most azonban szintet léptek a bűnözők, mesterséges intelligencia által készített videókkal támasztják alá a mondanivalójukat. Ez az átverés  azért különösen veszélyes mert ezekkel a technológiákkal valósághűen lehet manipulálni embereket, a doktor hangját is tudják utánozni és az emberek hajlamosabbak elhinni, hogy valódi a hirdetés, ha videón látják az illetőt

Alávaló, gonosz hazugság mindegyik, soha nem reklámoztam semmit. A rendőrség sem tud ellene tenni 

– mondta el lapunknak Csókay doktor.  

Az idegsebész hozzátette: azt feltételezi, hogy a gonosz csalók a lejáratására törekszenek a tanúságtételei miatt.

Megkérdeztük az Országos Rendőr-főkapitányságot, történt-e feljelentés, folyik-e nyomozás ebben az ügyben. A rendőrségnek tudomása van a hasonló módon elkövetett csalásokról, és jelenleg is folyik büntetőeljárás csalás, információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás és személyes adattal visszaélés bűncselekmények gyanúja miatt, konkrét személyt érintő üggyel kapcsolatban ugyanakkor adatvédelmi okok miatt nem adhatnak tájékoztatást.

"A mesterséges intelligencia használata az online csalások során egyre elterjedtebb, a technológia felhasználásával létrehozott szöveges tartalmak és deepfake videók egyre kifinomultabbak. Bár a fényképpel büntetőjogilag azonos megítélés alá esik, a videó sokkal hatékonyabb eszköz a manipulatív tartalom előállításában – ennek hatása sokkal erősebb lehet, mint egy egyszerű fénykép, hiszen egy videó fokozottan hat az érzelmekre.

Ha valaki a fentiekhez hasonló jogsértő tartalmat észlel, jelentse a megjelenítő platformnak, hogy minél hamarabb eltávolítsák azt. Ha teheti, figyelmeztesse ismerőseit, hozzátartozóit, beszélgessenek az online tér veszélyeiről. Legyenek körültekintőek, és nézzenek utána a hirdetőnek, a hirdetett termékeknek több forrásból is. 

Amennyiben valaki úgy érzi, bűncselekmény áldozatává vált, azonnal tegyen bejelentést a rendőrségen! Ez akkor is kiemelten fontos, ha ébersége miatt nem valósul meg csalás, mert a bejelentéssel, feljelentéssel segítheti a rendőrség munkáját és tehet azért, hogy mások se váljanak hasonló csalás áldozatává. Lehetőség szerint próbáljon minden apró részletet megjegyezni, ami szintén segíthet majd egy esetleges nyomozás során!

Bejelentést, feljelentést tehet személyesen, vagy a rendőrség oldalán a https://www.police.hu/hu/ugyintezes/beadvanytetel linken keresztül is, illetve a 06-80-555-111-es ingyenes zöldszámon, ami a nap 24 órájában rendelkezésre áll" - válaszolta az ORFK Kommunikációs Szolgálata.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek