tóth gabi
Hamarosan megszűnik a határellenőrzés Magyarország és Románia között.
Az uniós magyar elnökség egyik legnagyobb sikere, hogy január 1-től Románia és Bulgária is hivatalosan a schengeni övezet része lesz. Az uniós tagállamok döntése értelmében Románia esetében mindez azt jelenti, hogy megszűnik a határellenőrzés többek között Ártándnál, Létavértesnél, Nyírábránynál és Nagykerekinél is.
Történelmi pillanat, hogy végre teljes jogú schengeni tagként üdvözölhetjük Bulgáriát és Romániát
– kommentálta a döntést Pintér Sándor belügyminiszter, majd hozzátette: "az ellenőrzés megszüntetése a belső szárazföldi határokon az említett tagállamokkal, illetve a tagállamok között a magyar elnökség egyik legfontosabb prioritása volt, és ezt meg is valósítottuk. Ez a lépés nemcsak a bolgár és a román állampolgárok, hanem az egész EU javát szolgálja”.
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádióban is beszélt a fejleményekről. Azt mondta: "az ember nem mehet el szó nélkül egy ilyen fantasztikus siker mellett."
A kormányfő köszönetet mondott Pintér Sándor belügyminiszternek és Bóka János miniszternek, akik rengeteget dolgoztak Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásáért.
Mint mondta, ez nem kis diplomáciai bravúr volt. Ezt az erdélyi magyarok régóta akarták, számára ez fontos szempont volt. A magyar nemzeti egység szempontjából is fontos volt a miniszterelnök szerint, ugyanakkor a román–magyar kapcsolatok szempontjából is pozitív volt ez a döntés, Magyarország tudott nekik segíteni. A döntésnek köszönhetően a román–magyar határszakaszról ugyanakkor le tudják vezényelni a rendőreinket a veszélyesebb határszakaszokra, valamint be tudják őket vetni a belső biztonság és közrend érdekében.
A döntés nemzetpolitikai okokból is fontos volt Európa tanácsi elnökként a magyar kormánynak. Orbán Viktor tavaly az erdélyi Tusványoson ígérte, hogy kiemelt téma lesz a két ország schengeni tagsága, és idén októberben az Európai Parlamentben is megemlítette ezt a célt.
Az 1920-as trianoni szerződéssel Erdély Romániához került, és úgy szakította két részre a partiumi és alföldi részeket, hogy több nagyobb várostól – mint Arad, Nagyvárad vagy Szatmárnémeti – épp nyugatra fut a határ, a békediktátum 1940-1944 közötti időszakot leszámítva hosszú időre elvágta a kapcsolatokat Erdély és az anyaország között.
A schengeni övezethez tartozással új időszámítás kezdődhet, még inkább élénkülhet a két ország közötti, valamint az anyaország és a határontúli magyarság közötti kapcsolat.
A Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia és Luxemburg közötti határellenőrzéseket 1985-ben szüntették meg. A schengeni térség jelenleg 29 országot (a 27 tagállamból 25, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) és 420 millió embert foglal magában.
A Ciprussal közös belső határokon még nem szüntették meg az ellenőrzéseket, Írország pedig nem része a schengeni térségnek.