kulcsár edina
A Márton-nap meghatározza a jövő esztendőt. Ha megfogadod Szegedi Erika tanácsait, akkor bőséges év elé nézhetsz.
Ha Márton-nap, akkor liba! Szegedi Erika, Magyarország főboszorkánya elárulja, hogy miért fontos Márton-napon libát enni - túl azon, hogy hagyomány.
Márton-napon feltétlenül kell libát enni a főboszorkány szerint.
Hiszen, ha valaki nem eszik, elúszik a szerencséje. Ez lehet bármilyen libahús, nem kell mindjárt egy egész lúdra gondolni. Én imádom a libamájat és a töltött libanyakat, és persze a libacombot is. Elég belőle egy kevés is
- mosolyodik el Erika, aki úgy tartja, nem létezik Márton-nap liba nélkül.
A liba a szegedi főboszorkány szerint fontos jelkép, amihez a bőség köthető.
Elviszi a kemény telet és a következő év tavaszára meghozza a jólétet. Segít a negatív energiáktól megszabadulni, és ha ez nem lenne elég, még az egészségre is nagyon jótékony hatással van
- sorolja fel az érveket Szegedi Erika a libafogyasztás mellett. Hozzáteszi azt is, hogy aki libahúst eszik, annak új erőt ad az a következő évre, már csak ezért sem szabad elmulasztani! Jól megy hozzá az újbor, ami egyúttal a megújulást is elhozza magával - persze csak egy pohárral.
A liba a magányosaknak szerelmet és boldogságot hoz. Akinek még nincs párkapcsolata, az a kiszemeltjével együtt vacsorázzon libát, mert így sírig tartó párkapcsolat követheti az első találkozást.
A legkedvesebb helyünkre érdemes ilyenkor elmenni, amihez szép emlék kötődik. Lehetőleg tópartra, ahol a vízbe kell dobni egy érmét, ami a negatív energiákat távol tartja a következő évben.
A Márton-nap eredete egészen a római időkig nyúlik vissza. A téli évnegyed ekkor kezdődött hivatalosan. Ezen az ünnepen az új termésből és az új borból hatalmas lakomát rendeztek. Ez is a római korra vezethető vissza. A Lúd Mars hadisten szent madara volt. Hazánkban Szent Mártont már a honfoglalás előtti időkben is tisztelték, igazán nagy hagyománya azonban Szent István kapcsán lett, akit álmában megsegített. Így lett Magyarország patrónusa Szent Márton. A Márton-nap hazánkban a betakarítás és a szüret végét jelzi, és az utolsó ünnepnap a 40 napos karácsonyi böjt előtt. Ezért ilyenkor hatalmas lakomákat rendeztek. A libafogyasztás hagyományát pedig az alapozta meg, hogy novemberben már le lehetett vágni a hízott libát. Ezért az ünnepi asztal legfinomabb fogása a libaleves és a sült libacomb lett.