Évek óta véres terror a nyugat-európai karácsonyi vásárokon

POLITIK
INSIDER

Szerző IF

Létrehozva: 2024.11.03.

Tavasz az őszben – Olyan enyhe az idő, hogy újra virágzik a táj

Őszi csoda: virágba borultak a kertek. Az enyhe időjárás hatására több gyömölcsfa is virágzik.

Több kiskert tulajdonosa is tapasztalhatta már, hogy őszi időszakban újra virágzik egy-egy fa vagy bokor. Ez előfordulhat dísznövényen vagy éppen gyümölcsfákon is. Most azonban még őket is meglepte, hogy október végén több gyümölcsfa is virágba borult, sőt volt, ami termést is hozott.

virágzik
Több helyen is virágzik az orgona  Fotó: Olvasói

Az elmúlt hetekben sok hobbikertész meglepődve tapasztalhatta, hogy a kertjében nevelt gyümölcsfák, különösen a csonthéjasok, de néha az alma vagy a körte is, illetve egyes díszcserjék szeptember végére újra virágot bontottak, szokatlanul bőséges másodvirágzással egy csepp igazi tavaszt csempészve az őszbe. A néphagyomány szerint a gyümölcsfák másodvirágzása a hosszú és langyos ősz előjele, valójában azonban egy sokkal összetettebb folyamatról van szó, mely egyáltalán nem kedvez az érintett növények egészségének és a következő évi termés biztonságának. 

Ha virágzik a kert, enyhe telünk lesz

A virágos fa- és cserjefajok nagyon korán, már a kis gyümölcsök fejlődésének idején megkezdik a következő évi virágrügyek kinevelését, a kis virágkezdemények így már őszre „készen vannak”. A rügyek a téli nyugalom során egy érési folyamaton mennek keresztül, így kora tavasszal sok fajnál már a lombfakadást megelőzően megkezdődik a virágzás. 

Az őszi időjárási viszonyok azonban kedvezők lennének a rügyek kihajtásához, melynek megelőzése érdekében a növény különböző hormonokat termel, melyek gátolják az idő előtti kihajtást, vagyis a rügy nyugalomba kerül. A téli hideg hőmérséklet hatására azonban a mélynyugalom megszakad, a gátló hatás megszűnik, ettől kezdve a kihajtást csak a hideg időjárás akadályozza meg a tavaszi felmelegedésekig. Ha ez egy meleg, napos, mérsékelten csapadékos ősszel (vagyis az indiánnyárral) találkozik, akkor a rügyek egy része, vagy súlyosabb esetben az összes következő évi virágrügy már szeptember-októberben kihajt, és a növény újra virágba borul. Az idősebbek ennél a jelenségnál azt jósolták, hogy hosszú lesz az ősz és enyhe telünk lesz. Bár a meleg őszi időjárásnak valóban van némi köze a másodvirágzáshoz, de éppen fordított sorrendben: nem a virágzás jelzi előre a meleg őszt, hanem meleg őszi idő hatására alakul ki a másodvirágzás.

Van, ahol október végén epret szüreteltek a kertben!

Rengeteg olvasónk jelezte országszerte, hogy virágba borultak a kertek. Többek között az meggy, cseresznye, alma és körtefák is teljes pompájukban díszelegnek. A réteket is beborítják a tavaszi  virágok, mint például az ibolya, jázmin, orgona, aranyeső stb. Szerkesztőségünket is meglepte azonban, hogy a szeder és a szamóca is több helyen virágzik. Nyíregyházán például az enyhe idő miatt még a termés is megjelent az eperbokron és gyönyörű piros epret szüreteltek október végén.

Itt tudod megnézni a virágzó kerteket a képre kattintva!

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek