tóth gabi
Közel tíz éve nem látott természeti csoda történt.
A szokatlanul heves esőzések következtében virágba borult a Chile északi részén található Atacama-sivatag, amit a tudósok a Föld legszárazabb - nem sarkvidéki - régiójának tartanak - írja a Reuters hírügynökség.
A lenyűgöző természeti jelenség neve spanyolul "Disierto Florida" (virágzó sivatag), ami néhány évente szokott bekövetkezni a nyári hónapokban, ha a lehulló csapadékmennyiség és a hőmérséklet ideális együttállása ennek teret enged. Az elmúlt 40 évben mindösszesen 15 alkalommal fordult elő a bámulatos természeti jelenség, amit 2015 óta nem észlelték, ezért nagy meglepetést keltett a helyiek és a turisták körében.
- fogalmazott Andrea Loaiza biológus, chilei Ökológia és Biodiverzitás Intézet kutatója.
A mostani virágzás különlegességét az adja, hogy a déli féltekének jelenleg tél van. Szakértők szerint az El Nino által előidézett esőzések miatt bújtak ki idén idő előtt a földből a virágok.
"Az áprilisban hullott 11-12 milliméter csapadék és a földfelszínt éjjelente benedvesítő alacsony szintű felhők hozzájárultak a virágok feléledéséhez" – mondta el César Pizarro, a chilei természetvédő hatóság munkatársa
A szakértő rámutatott, hogy az Atacama sivatagban vissza-visszatérő jelenségnek semmi köze az északi féltekén tapasztalható "virágzó sivatagokhoz", amelyek csúcspontján több mint 200 növényfaj virágzik egyszerre. Ezzel szemben az Atacama-sivatag mostani virágba borulásának „főszereplője” a homokos területeket kedvelő "pata de guanaco" nevű lila virág, amelynek alig van szüksége vízre. A növény "alvó" magvai akár évtizedekig is életben maradhatnak, miközben minimális mennyiségű vízre várnak a csírázáshoz és a virágzáshoz.
2022-ben egyébként a chilei kormány bejelentette, hogy egy új nemzeti parkot hoz létre az Atacama-sivatagban, hogy megvédje a természeti jelenséget előidéző ritka virágokat, valamint a vadon élő állatokat, köztük a rovarokat, hüllőket és madarakat.