tóth gabi
Bár néhány napja még a tél tombolt idehaza, mára már nyoma sincs. A hó elolvadt, a fagyos hőmérsékletet egy csapásra megszűnt, helyébe pedig egész kellemes idő érkezett. Na persze a kellemes időt pokoli kínok kísérik, ugyanis ilyen időjárás változáshoz szinte lehetetlen ilyen gyorsan alkalmazkodni.
November 22-én az egész országot csípős hideg, fagyos szél és havas táj ébresztette, néhány nappal később hétfőn, pedig mindenkinek napos, 8 fok körüli hőmérséklethez kell alkalmazkodnia. Nos, a majdnem 10 fokos hőmérséklet különbséget nem csak a bőrödön érzed meg, ugyanis ez már a szervezetedet is próbára teszi. És akkor arról még nem beszéltünk, hogy mennyire idegesítő érzés, amikor fogalmad sincs, hogy mit vegyél fel!
A nagy hőmérséklet különbségek rendkívüli terhelést jelentenek a szervezetünknek. A hőmérséklet drasztikus változása során előfordulhat vérnyomás-ingadozás, rosszullét, fejfájás, de fáradékonyság, sőt alvászavarok is, ugyanis a szervezet is nehezen tud alkalmazkodni ahhoz az anomáliához, hogy az egyik nap még tél van, a másik nap pedig szinte tavaszias meleg az idő. Ha téged is megvisel a természet szeszélyes játéka, most megmutatjuk mire kell odafigyelned ahhoz, hogy átvészeld ezt a megterhelő időszakot.
Az egyik kulcs a táplálkozás. A kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend segíti az anyagcserét és a szervezet működését, így komolyabb igénybevétel során is képes lesz az alkalmazkodásra. Fontos, hogy a legfőbb tápláléktípusok közül mindent vigyél be. Ezek a hús, tej, zöldség, gyümölcs, gabonák. Persze az is fontos, hogy a reggeli szendvicset ne csak megijeszd némi zöldséggel. Figyelj az arányokra is!
A szervezet számára nagyon fontos a fizikai aktivitás, ugyanis a sportnak szorongásoldó és hangulatjavító hatása van amellett, hogy segíti a szervezet megfelelő működését. A sport ezen felül javítja az alvásminőséget, serkenti a kognitív funkciókat, így segítve a szervezetet abban is, hogy elviselje a különböző terheléseket, többek között a hőmérséklet gyakori változását.
A folyadékbevitel megfelelő szintje egyénileg változó, de egy átlagos felnőttnek naponta legalább 2-2,5 liter folyadékra van szüksége. Ha gyakran vagy szomjas és a vizeleted sem szép világossárga, az arra utalhat, hogy keveset iszol. Ha pedig keveset iszol, ne lepődj meg azon se, ha nehezen tudsz alkalmazkodni az időjárás változásaihoz.
A novemberi természet olyan kincseket rejt, melyeket nem érdemes patikában vásárolt készítményekkel helyettesíteni. A csipkebogyó igazi csodaszer, ugyanis hatalmas mennyiségű C-vitamin koncentrálódik benne, aminek lebomlását ráadásul lassítja a benne lévő flavonoid és karotintartalma. A csipkebogyó mellett a galagonya is igazi egészségbomba: gyulladáscsökkentő, vérnyomás-szabályozó, ráadásul szív- és érrendszer védő hatása is van. A kökénynek étvágygerjesztő, frissítő és vitalizáló hatása van, így a téli időszakban kötelező fogyasztani. Ha ilyen csodaszerekkel vértezed fel magad, nagyobb eséllyel küzdesz meg a betegségekkel, de még az időjárás változásai sem viselnek majd meg annyira.