tóth gabi
Sok forintba és feljelentésbe is kerülhet, ha valaki szabálytalanul gyűjtögeti a természet kincseit. Te tudod, miből mennyit vihetsz haza az erdőből? Ha nem, gyűjtögetés előtt jobb, ha elolvasod cikkünket, mert súlyos bírságot kaphatsz!
A természet novemberben olyan kincseket rejt, mint a csipkebogyó, a galagonya, a húsos som, a kökény vagy épp a berkenye, melyek mindegyike igazi vitaminbomba. Ám a kincsek gyűjtése bizony szabályhoz kötött és ezek megszegése esetén jön a bírság.
Mielőtt kosarakkal a kezedben gyűjtögetni indulsz a közeli erdőbe, jobb, ha tudod, hogy bizony nem mindenhol gyűjthetsz kedvedre, ráadásul a mennyiség is korlátozva van. Ha nem figyelsz oda, könnyen pórul járhatsz, ugyanis a Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársai bármikor lecsaphatnak, melynek vége akár súlyos bírság és feljelentés is lehet. Ahhoz, hogy ez ne történhessen meg, csak néhány szabályt kell betartanod. Íme! Vadon termő gyümölcsöt minden állami erdőterületen gyűjthetsz szabad felhasználásra, ám a hazavihető maximális mennyiség naponta maximum 2 kilogramm fejenként. Védett területen kicsit más a szabály, ugyanis ehhez a természetvédelmi hatóság engedélyét kell kérni. Magánterületen sem garázdálkodhatsz szabadon, ugyanis itt a tulajdonos engedélye kell ahhoz, hogy hazavidd a megszabott mennyiséget.
A csipkebogyó igazi csodaszer, ugyanis hatalmas mennyiségű C-vitamin koncentrálódik egy szem bogyóban, aminek lebomlását ráadásul lassítja a benne lévő flavonoid és karotintartalma. Ettől bizony nem kell jobb immunerősítő, ráadásul a természet készen és bizony ingyen adja. Ha a csipkebogyó csodaszer, akkor a galagonya igazi egészségbomba. A galagonya gyulladáscsökkentő, vérnyomás-szabályozó, ráadásul szív- és érrendszer védő hatása is ismert. A húsos som igazi kuriózum, ami lázcsillapításra, emésztési zavarokra, diabéteszre és reumás fájdalmak kezelésére is kiváló gyógymód, ráadásul a húgyutak és máj védelmező szerepe is közismert. A kökénynek étvágygerjesztő, frissítő és vitalizáló hatása van, így a téli időszakban kötelező fogyasztani, hiszen maga a természetes életerő. A fekete berkenye rendkívül hatékony gyulladáscsökkentő, ráadásul a cukorbetegek számára is igen jó kiegészítő terápia.
Fontos tudni, hogy csak akkor gyűjtögess, ha biztos vagy a dolgodban, ugyanis ezeket a természet adta kincseket könnyen összekeverheted mérgező társaikkal, ami végzetes kimenetelű is lehet. Mérgező többek között a nadragulya, a fagyöngy, a tiszafa termése, de mérgező a közönséges kecskerágó is. Ezeket érdemes még jó előre lecsekkolni, nehogy baj legyen. Az értékes homoktövis termését könnyű összekeverni a mérgező tűztövissel, a galagonyát pedig a kerti madárbirssel, így tényleg nagyon körültekintőnek kell lenni a csodabogyók gyűjtögetésekor.