Marics Peti
Sokan izgatottan várnak egy magyar férfit, hogy végre utánajárjon egy évtizedes titoknak. A Békés vármegyében élő férfi furcsa dologra bukkant: különös formájú gabonaköröknek ered nyomába, amelyek közül a hazai felfedezéseket az interneten mintha „kitörölték” volna.
Régóta foglalkoztatja az embereket, hogy mégis hogyan keletkezhettek a búzaföldeken megjelenő gabonakörök. Van, aki szerint a földönkívüliek akarnak nekünk üzenni velük, ám mások szentül hiszik: ezek emberi alkotások. Egy magyar férfi, K. András szeptemberben egy Facebookos kérésre kezdett kutatni a rejtélyes gabonakörök után, és vett észre egy érdekes jelenséget.
Harminckét évvel ezelőtt egész Magyarországot körbejárta a hír, amikor 1992 nyarán Székesfehérvár határában, a szántóföldek felett egy helikopter pilótája gabonaköröket talált. A városból kivezető 70-es út mentén, Zichyújfalunál terült el a 36 méter átmérőjű gabonakör. A furcsa alakzat miatt sokan izgatottak lettek és azt hitték, földönkívüliek üzentek a magyaroknak. Azóta persze kiderült: a gabonakörökkel két fiatal érettségiző tréfálta meg az embereket, ám máig sokan törik a fejüket, voltak valaha gabonakörök Magyarországon? András szerint igen!
A fiatal férfi szeptember 2-a óta foglalkozik a rejtélyes gabonakörökkel. Egy ufókkal kapcsolatos Facebook-csoportban kérték meg, hogy járja körbe a témát, ő pedig lelkesen megnyitotta a hazai gabonakör X-aktáit! „Nem áll nagyon távol tőlem ez a téma, mert már évekkel korábban is keresgéltem már a körök után” – árulta el a férfi, aki szeptember eleje óta hihetetlen lendülettel kutat nemcsak külföldi, de magyar gabonakörök után.
Többségében korábbi újságcikkek, nyilatkozatok és a Google Earth az eszköze a kutatásban. Évszám szerint kutatja egy-egy rejtélyes gabonakör nyomait az online térképen, és osztja meg a képeket, a listája pedig egyre gyűlik: a többi között ló, és medúza alakú köröket is felfedezett már.
A Google Earth-ön egy különös jelenségre is bukkant. Hosszú listája van a lehetséges magyar gabonakörökről, ám ezeket nem találja az online térképen.
Ha beütöm az időt, amikor megjelentek a körök, az adott időszak teljes mértékben hiányzik a Google Earth időskálájából. Kizárt, hogy véletlen lenne! Sokszor találkoztam ezzel a jelenséggel, mialatt hasonló érdekes helyszínek után kutattam.
– húzta alá András, aki egy példát is mutatott az online térképről.
A képernyőképen látszik, felhő borítja a magyar földeket – emiatt nem lehet érdemben ráközelíteni, és nem látszik a táblákon semmi. „Nemcsak itthon, máshol is ez van. Mintha eltüntették volna a bonyolultabb alkotásokat a Google Earth-ből!” - mutatott rá a férfi.
„A Magyarországi esetekről többnyire csak tudomásom van, fotók sajnos nincsenek, így nehéz bizonyítani a létezésüket” – mondta az önjelölt gabonakör-kutató, aki szerint több tucat rejtélyes gabonakör jelenhetett már meg az évek során Magyarországon.
Nehéz a pontos helyszíneket megtalálni, mert a bonyolultabb formációk titkosítás alá kerülhettek, és nem minden esetet tettek közszemlére. Úgy gondolom, hogy a gabonakörök egy részét emberek készítik. Vannak olyanok, amelyek többségében már nem érhetők el a Google Earth-ön, az itthon találtak nagy része biztosan.
– zárta szavait András.
A férfi szerint 2010 környékén Pécsen, 2013-ban Tázláron, és 2016-ban a Káli-medencében, Szentbékkállán is számoltak be magyarországi, rejtélyes gabonakörről.