kulcsár edina
Augusztus 16-án Szent Rókusra, a betegek védőszentjére emlékezünk, akit a legenda szerint egy kutya mentett meg a pestis járvány idején. Szent Rókus csodás története mellett számos érdekesség is kötődik még ehhez a különleges naphoz.
A középkorban a pusztító pestis járvány legendás gyógyítója Szent Rókus volt, aki ma már az orvosok, kórházak, betegek, sőt a ridegen tartott szarvasmarhák védőszentje. Persze a közismert legendáról való megemlékezés mellett számos más is történik ezen a boszorkányos napon.
A francia földön született csodatevő ferences rendi szerzetes Szent Rókus, felnőtt korára hatalmas vagyonra tett szert, melyet nagylelkűen szétosztott a szegények között, majd Rómába zarándokolt. Útja során kitört a pestisjárvány, ám ő nem ijedt meg, sőt a legenda szerint mindenkit megáldott Jézus Krisztus nevében és maga gyógyította mindazokat, akik elkapták a fertőző betegséget. A szent életű férfi Rómából hazafelé tartott, amikor maga is megfertőződött. A legenda szerint bár Szent Rókus elfogadta sorsát, egy angyal, majd egy kutya ápolta lábadozása alatt. Az angyal majd kutya képében megjelenő segítség élelmet hordott neki és gyógyította sebeit.
Az ír hagyomány szerint ezen az éjszakán egészen elképesztő dolgok történnek. A kelta hagyományokkal rendelkező nép „Macska éjszakáknak" nevezi augusztus 16-a éjszakát, ugyanis ezen az éjjelen a boszorkányok macska képében jelennek meg, hogy kísértsenek és csak reggel változnak vissza ismét emberré. A boszorkányoknak erre mindösszesen kilencszer van lehetőségük, ám ha tizedszer is kísértésbe esnek, örökké macskaként kell élniük. Egyes magyarázatok szerint ebből ered a „macskának kilenc élete van" szólás-mondás.
A 14. század közepén a macskák megítélése mélyrepülésbe kezdett, ugyanis az emberek elkezdték a fekete macskákat összefüggésbe hozni a Sátánnal, a boszorkánysággal, a démonokkal. Ezen nem segített a pestisjárvány kitörése sem, sőt: sok macskát megöltek, mert úgy hitték, közük van a terjedéséhez, ám ezzel épp segítették a pestit további terjedését. Ha a pestis járvány idején több macska lett volna, vissza lehetett volna szorítani a világjárványt, amit igazából a patkányok terjesztettek.