Ősztől visszatér a bölcsődei támogatás: az otthonmaradást és a munkába állást is támogatja az állam
Ráadásul emelt összegben. Mutatjuk, mennyi lesz ősztől a megújult bölcsődei támogatás és azt is, mekkora támogatásra jogosultak azok a szülők, akik továbbra is otthon maradnak a gyermekükkel.
A gyermekükkel otthon lévő szülők ősztől támogatást kaphatnak ahhoz, hogy visszatérjenek a munka világába, bölcsődei térítési díj formájában. Emellett a korábbi családtámogatások is megmaradnak, változatlan összegben. Mutatjuk, mekkora összegre jogosultak azok az anyák, apák, nagyszülők, akik otthon vannak egy kisgyermekkel és azt is, mennyi támogatás igényelhető a munkába való visszatérés esetén. A kormány ugyanis a családokra bízza a döntést, mikor áll munkába az édesanya és hogyan oldják meg a kisgyermek nevelését, menjen-e bölcsibe vagy ki maradjon vele otthon.
Mivel támogatja az állam a szülők otthonmaradását?
A gyermekükkel otthon maradó szülők (bizonyos esetekben nagyszülők is) a következő állami támogatásokra jogosultak:
anyasági támogatás
családi pótlék
csecsemőgondozási díj (CSED)
gyermekgondozási díj (GYED)
gyermekgondozást segítő ellátás (GYES)
gyermeknevelési támogatás (GYET)
Melyik mekkora összegű támogatást jelent?
Anyasági támogatás: erre a szülést követően az a nő jogosult, aki várandóssága alatt legalább négy alkalommal - koraszülés esetén legalább egyszer - várandósgondozáson vett részt. A támogatás összege az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 225%-a, vagyis jelenleg valamivel több mint 64.000 Ft.
Családi pótlék: két formában létezik, a nevelési ellátás a gyermek születésétől a tankötelezetté válása évének október 31-éig jár, az iskoláztatási támogatás pedig a tankötelessé válás évének november 1-jétől a tankötelezettség teljes időtartamára jár, valamint a gyermek 20. életévéig, ha a tankötelezettség megszűnését követően köznevelési intézményben tanulmányokat folytat. Összege 1 gyermek után 12.200 Ft havonta, két gyermek után havi 13.300 Ft/gyermek, három vagy több gyermek estében pedig havi 16.000 Ft gyermekenként.
CSED: szülési szabadság idejére, legfeljebb a gyermek születését követő 168. napig jár, ami legkorábban a szülést megelőző négy héttel kezdődhet. Összege a szülő bruttó fizetésének 100%-a.
GYED: a gyerek kétéves koráig (ikreknél hároméves koráig) jár a CSED lejárta (168 nap) után. A szülőkön kívül a nevelőszülő, továbbá a nagyszülő is igénybe veheti, összege pedig havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a lehet. Vagyis jelenleg havi bruttó 373 520 Ft a GYED felső határa.
GYES: a gyerek hároméves koráig jár (ikreknél iskolakezdésig), összege 1 gyermek esetében azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, ami 28.500 Ft, 2 gyermek esetén ennek 200%-a, 3 gyermek esetén 300%-a, 4 gyermek esetén 400%-a, 5 gyermek esetén 500%-a, 6 gyermek esetén 600%-a.
GYET: három vagy annál több gyerek esetén igényelhető, a legkisebb gyerek 8 éves koráig vagy a legidősebb gyerek nagykorúságáig. Összege havi 28.500 Ft, függetlenül a gyermekek számától.
Mivel járul hozzá az állam a munkába való visszatéréshez?
A szülők dönthetnek úgy is, hogy a gyermekük kétéves kora környékén visszatérnek a munka világába. Ezt támogatandó, idén ősztől újra lehet majd támogatást igényelni a bölcsődei térítési díjhoz. A korábban hasonló néven futó támogatáshoz képest az új rendszerben a szülők akkor is igénybe vehetik a támogatást, ha gyermeküket önkormányzati fenntartású bölcsődében helyezik el, valamint továbbra is jogosultak a támogatásra azok, akiknek a gyermekei minibölcsődét, családi bölcsődét, munkahelyi bölcsődét vagy napközbeni gyermekfelügyeletet vesznek igénybe - jelentette be Koncz Zsófia családügyi államtitkár a közösségi oldalán. További változás, hogy az új bölcsődei támogatást az a munkába álló vagy munkába visszatérő, bölcsődei ellátásra jogosult gyermeket nevelő szülő igényelheti, akinek állandó lakóhelyének címe, vagy ha tartózkodási hellyel rendelkezik, tartózkodási helyének címe a kevésbé fejlett régiók területén van. Ilyen régiónak számít Pest, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország, Észak-Alföld és a Dél-Alföld.
A bölcsődei támogatás mellett a dolgozó szülők adókedvezményt is igénybe vehetnek (ennyivel nő a nettó fizetésük) a megszületett gyermekeik után. Ennek összege 1 gyermek esetén havi 10.000 Ft, 2 gyermek esetén havi 17.500 Ft gyermekenként, 3 vagy több gyermek esetén pedig havi 33.000 Ft gyermekenként.
Mennyi lesz a bölcsődei támogatás összege?
Gyermekenként legfeljebb havi 50.000 forint támogatás biztosítható, de bizonyos esetekben ennél többet is lehet igényelni. A gyermeküket egyedül nevelő szülők, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult szülők, a menekült hátterű szülők, a sajátos nevelési igényű, korai fejlesztésre jogosult, tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermeket nevelő szülők számára az összeg gyermekenként legfeljebb havi 65.000 Ft lehet.
További tudnivalók az új bölcsődei támogatásról
Egy gyermek vonatkozásában csak egy szülő részesíthető támogatásban.
Egy személy több gyermek után is részesíthető támogatásban
Annak, aki rendelkezik ügyfélkapu regisztrációval és bankszámlával, annak oda utalják a pénzt.
A hivatalos nevén Kisgyermeket nevelők munkaerő-piaci visszatérésének célzott támogatását szeptember 2-tól lehet kérelmezni a Magyar Államkincstáron keresztül, itt.
Az iskolakezdést is támogatja az állam
Ahogy az elmúlt években, úgy idén is előbb utalták a szeptemberi családi pótlékot a családoknak, így augusztusban két havi juttatásból gazdálkodhatnak. Emellett a tankönyvekért sem kell idén fizetni sem a köznevelésben, sem pedig a szakképzésben tanulóknak, elő évfolyamtól a 16. évfolyamig, illetve az iskolai étkeztetés is ingyenes marad azon 1–8. évfolyamon tanulóknak, akik nappali rendszerű iskolai oktatásban vesznek részt, egyes gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek, illetve nevelésbe vett diákok.