kulcsár edina
Próbáld ki tudásod, mire emlékszel a kémia órákról! Kvízünkből megtudhatod, le tudnál-e érettségizni.
Már nem egészen egy hét és kezdődik minden középiskolás életében a legfontosabb vizsga: az érettségi. Idén a központi érettségi vizsgák május 6-án kezdődnek és egészen május 27-ig tartanak. Arra gondoltunk, lapunk "mini érettségi" sorozatában kipróbálhatja magát az, aki kíváncsi mennyit kopott a tudása és mire emlékszik még a tanultakból. Most a kémia tudásukat tesztelhetik olvasóink.
A kémia mindenhol ott van körülöttünk. Az épületekben, ahol élünk, a cipőben, amit hordunk, az aszfalton, amin járunk. Szinte minden, ami körülöttünk van, vegyi úton előállított anyagokból készül. A cipőnk talpában lévő műanyag hab, hogy séta közben fájdalom nélkül járjunk, a ruháink színei, az otthonaink, amelyet kémiai úton előállított anyagok tartják melegen. Szinte nincs olyan terület, amihez ne kapcsolódna szorosan a kémia.
A Curie házaspár, radioaktivitás kutatásai, Mengyelejev a periódusos rendszer megalkotója, Bunsen gázégője, a modern tudomány legfontosabb kutatásainak alapkövei. Ott van például Kazimiers Funk, akihez a vitamin szavunk fűződik és Linus Carl Pauling amerikai biokémikus, a szerkezeti kémia és a molekuláris biológia megalapozója. Ezek olyan nagy elmék, akiknek munkássága szorosan kapcsolódott a többi természettudományhoz, a fizikához, a biológiához és eredményeik nélkül nem létezne, a mai modern orvostudomány sem.
A kémia az érettségin szabadon választható tantárgy, amely közép-, és emelt szinten is letehető. Ez a tantárgy szükséges a későbbi felsőoktatási tanulmányokhoz. Tulajdonképpen a kémia a természet elemi építőegységeinek a vizsgálatával és az anyagfajták átalakulásával foglalkozik. Természetesen ez a tudományág sokkal komplexebb és mi az alapvető középiskolai tanultak alapján állítottuk össze a kérdéseinket.
Próbáld ki tudásod és töltsd ki kémia tantárgyból a kvízünket!
Melyik folyamat endoterm?