kulcsár edina
Már lehet adatokat és akár a kiválasztott helyek sorrendjét is módosítani. Mutatjuk, hogy hol és kiknek! Összegyűjtöttük az ügyintézési időszak legfontosabb tudnivalóit a felsőoktatásba jelentkezetteknek!
Kezdődik a felsőoktatási felvételi ügyintézési időszaka az E-felvételi rendszerben. Az egyes funkciók ütemezetten válnak majd elérhetővé a weboldalon. Ki, mit és meddig intézhet el a most indult időszakban?
A jelentkezők adatai és a jelentkezési helyek már szerkeszthetőek. Vagyis először az olyan alapinformációk szerkeszthetőek az E-felvételi rendszerben, mint a jelentkezők személyes adatai, a jelentkezési helyek adatai, a megjelölt képzések és ezek sorrendje. Ezek az adatok egyszer módosíthatóak csak, a jelentkezési sorrend például a Sorrendmódosítás menüpontban. Ezek mellett a jelentkezési hely szerinti telephely is módosítható a rendszerben (ha az intézmény, szak, képzési szint és munkarend azonos), illetve ha egy jelentkezési helynek csak az egyik finanszírozási formáját jelölte meg a felvételiző, utólag felveheti annak másik finanszírozási formáját is-olvasható az Oktatási Hivatal weboldalán. Az ügyintézési időszak 2024. július 10-ig tart majd.
Közel 121 ezren nyújtottak be érvényes jelentkezést a 2024. szeptemberben induló képzésekre. A jelentkezők 67%-a alapképzésre, 20%-a mesterképzésre, 10%-a osztatlan szakokra, 3%-a pedig felsőoktatási szakképzésre jelentkezett-olvasható a felvi.hu-n.
A felsőoktatásba való jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől lesz lehetőség. A felsőoktatási felvételi eljárásban dokumentum kizárólag elektronikusan, az e-felvételiben nyújtható be. A fontos információt tartalmazó üzenetek (pl. a hiánypótlási felszólítás) az e-felvételi „Hivatalos iratok" menüpontjába érkeznek majd meg, amelyekről a központi felvételi nyilvántartásban szereplő e-mail-postafiókokba is érkezik egy értesítés. A ponthatárok és a felvételi eredmények kihirdetésére várhatóan 2024. július 24-én kerül majd sor.
Fontos változás az idei felsőoktatási felvételi kapcsán, hogy részben módosult a pontszámítás módja: immár az egyetemek, főiskolák határozzák meg, hogy milyen eredményekért, követelményekért adnak úgynevezett intézményi pontokat (legfeljebb 100 pontot) a tanulmányi és az érettségi pontok mellé (maximum 400 pont). Az érettségi pont számításakor pedig az emelt szintűért járó pontokat 100 százalékos értéken, a középszintűért járókat viszont csak 67 százalékos értéken számítják át.