Létrehozva: 2024.05.30.

Minden harmadik gyerek túlsúlyos Magyarországon: programot indítanak a megelőzés érdekében

A Házi Gyermekorvosok Egyesülete elindít egy új programot, aminek az a célja, hogy az extrém súlygyarapodást minél előbb észrevegyék az orvosok. A gyerekek harmada ugyanis túlsúlyos itthon!

Egyre gyakoribb hazánkban a gyermekkori túlsúly, ami sokkal veszélyesebb egészségügyi szempontból, mint ha felnőttkorban szed fel valaki néhány plusz kilót. A túlsúlyos gyermekből ráadásul a legtöbb esetben cukorbeteg felnőtt lesz. Mit tehetnek a szülők és mire készülnek a gyerekorvosok a megelőzés és a megfelelő kezelés érdekében? Most kiderül!

Sad,Overweight,Girl,With,Measuring,Scales,On,Light,Background, mérleg, kövér gyerek
A gyerekek harmada túlsúlyos Magyarországon! / Fotó: Pixel-Shot / Shutterstock (Illusztráció)

Honnan tudhatom, hogy túlsúlyos a gyermekem?

A gyermek túlsúlyát a testsúlyból és a testmagasságból számolt úgynevezett testtömegindex (BMI) alapján lehet megbecsülni. Ha a BMI-index magasabb a többi gyerekéhez hasonlítva, akkor túlsúlyosságot vagy obestiát, esetleg elhízottságot állapíthat meg a védőnő vagy a gyermekorvos, de a szülők maguk is könnyen kideríthetik így, megfelelő súlyban van-e a gyermekük! Egy 130 cm gyermek például 42 kilogramm felett például már túlsúlyosnak számít.

Egy elhízott gyermekeket a következő betegségek fenyegetik

  • Májbetegségek;
  • Cukorbetegség;
  • Asztma;
  • Magas vérnyomás;
  • Ízületi panaszok;
  • Alvási apnoe (légzéskimaradás alvás közben);
  • Daganatok kialakulása;
  • Korai szívinfarktus kialakulása.

Mitől lesz túlsúlyos egy gyermek?

Ennek oka lehet a genetika, fő oka pedig az egészségtelen ételek, illetve a mozgás hiánya, a nem megfelelő alvás vagy épp a napi 25 grammnál több cukor bevitele. Ritkábban viszont bizonyos gyógyszerek, betegségek okozzák a súlygyarapodást.

Sok a túlsúlyos gyerek Magyarországon

Egy felmérés szerint a magyar gyerekek egyharmada túlsúlyos, és beavatkozás nélkül a túlsúlyos gyermekekből túlsúlyos felnőttek lesznek. Ennek megelőzése érdekében fogott új projektbe a Házi Gyermekorvosok Egyesülete, mely két fő részből áll: egy applikációból és egy képzési rendszerből-olvasható a HGYE weboldalán.

Így küzdene a HGYE az elhízás ellen

A túlsúllyal az a probléma, hogy a szülők nem mindig veszik észre, ha a gyerekeknél elindul egy rossz tendencia. Amíg csecsemőkorban havonta mérik a súlygyarapodást, később erre évente kerül csak sor és ha a háziorvos, valamint a szülő elemezve láthatná az gyermek súlygyarapodásáról készült grafikont, akkor sokkal hamarabb észre lehetne venni az eltérést, de itt még informatikai fejlesztésekre van szükség. Éppen ezért a HGYE létrehozta az úgynevezett KidLongi applikációt és weboldalt, ami a Népességtudományi Kutatóintézet és az ELTE referencia adatainak felhasználásával készült. Ez egy olyan ingyenesen letölthető alkalmazás, amely a gyermekorvosok, a védőnők és a szülők számára lehetőséget nyújt a gyermekek növekedésének és testi fejlődésének összehasonlítására, követésére, értékelésére.

Az orvosokat is továbbképzik

A HGYE projektjének másik célja az, hogy az alapellátó orvosokat megtanítsák és készségszinten gyakorlottá tegyék az obesita (elhízással kapcsolatos) vizit kivitelezésében. Éppen ezért minden megyében egy, Budapesten két házi gyermekorvost megtanítanak a kidolgozott vizit elvégzésére, akik később a megyében dolgozó kollégáknak továbbadják tudásukat, gondozási elméletre és gyakorlatra bontva. A bevezető oktatást a Semmelweis Gyermekklinika Életmód ambulanciája biztosítja.

Ezeket pedig a szülők tehetik az elhízás megelőzése érdekében

  • Egyen a gyermek naponta több adag gyümölcsöt és zöldséget. A fagyasztott gyümölcsök és zöldségek is megfelelőek, a gyümölcslevek, gyümölcsszeletek viszont nem!
  • Töltsön kevesebbet a képernyők előtt a gyermek.
  • Lefekvés előtt pedig valamilyen csendes tevékenységet végezzen a gyermek.
  • Minden nap mozogjunk, sétáljunk a gyermekkel közösen legalább egy órát.
  • Ne fogyasszon cukrozott italokat!
  • Ne tartsanak otthon egészségtelen ételeket.
  • Biztosítsuk, hogy a 3-5 év közötti gyermekek 10-13 órát, az idősebbek 9-12, a serdülők pedig 8-10 órát aludjanak, ugyanis az a gyerek, amelyik nem alszik eleget, könnyebben lesz túlsúlyos.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek