tóth gabi
Talán még soha nem volt annyira jelentős az egyházak társadalomban betöltött szerepe, mint napjainkban. Éppen ezért minden támogatás, amit a történelmi egyházak kapnak, egyben a helyi közösségeket erősítik.
„A magyar emberek már megszokhatták, hogy a kormány rendszeresen kikéri a véleményüket vagy beszámol a tevékenységéről egy-egy szélesebb társadalmi körben érdeklődésre számot tartó téma kapcsán” – mondta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója, kiemelt társadalompolitikai ügyekért felelős miniszterelnöki biztos. Ezért született meg három minisztérium együttműködésében az „Isten, áldd meg a magyart!” című kiadvány, amely bemutatja, hogy Magyarország kormánya milyen formában működik együtt a hazai egyházakkal.
A kiadvány bemutatásakor Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára felhívta a figyelmet a békére, valamint arra, hogy az ukrajnai háború kitörése óta különösen felértékelődött az egyházak karitatív szerepvállalása.
Töretlen, sőt, egyre nagyobb az igény az egyházak jelenlétére a társadalomban. Napjainkban a gondoskodáspolitika, a köznevelés, az oktatás, az egészségügy és a karitatív szolgálat területén is egyre nagyobb az igény az egyházak jelenlétére
– tette hozzá Soltész Miklós.
Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a kiadvány kapcsán hangsúlyozta:
Az egyházak a kormány kulcsfontosságú partnerei abban, hogy a kabinet elérje stratégiai célját, mely szerint 2030-ra Magyarország váljék az Európai Unió öt legélhetőbb országának egyikévé. A támogatások formális kedvezményezettjei ugyan az egyházak, de ezekkel azok a települések fejlődnek, ahol az adott program megvalósul.
Az államtitkár példaként említette, hogy egy templomfelújítás nem csupán a templomba járóknak szerez örömet, hanem az adott település kulturális örökségének megőrzését is elősegíti. Sőt, adott esetben a turizmust is fellendítheti.
Az „Isten, áldd meg a magyart!” című kiadvány kapcsán a kormányzat hamarosan ismét országjárásra indul azzal a céllal, hogy egyeztessenek az egyházi szervezetekkel az eddig megvalósult támogatásokról és a jövőbeni teendőkről.