Létrehozva: 2024.04.24.

Mérgező növények a kertben: ezt a kilencet mindenképp kerülje a gyerek!

Magyarországon évente nagyjából 250, növények miatti mérgezés fordul elő, leginkább az 1-4 éves gyermekek körében. Mutatjuk, mely növények jelentik a legnagyobb veszélyt és mik a mérgezés tünetei.

A gyerekek kiskorukban hajlamosak mindent a szájukba venni, így számtalan veszély leselkedik rájuk, főleg ilyenkor tavasszal. A kertben számos mérgező növény található akár dísznövény, akár gyomnövény formájában. Mi a teendő mérgezés esetén és mely növényekkel kell nagyon óvatosnak lenni? Itt a lista!
 

mérgező növény
Ezek a mérgező növények jelentik a legnagyobb veszélyt a gyerekekre! Fotó: NNGYK

A kerti növények is okozhatnak mérgezést

A kertben található növények közül némelyik súlyos egészségkárosodást okozhat. Vannak olyan növények, amik elfogyasztva okoznak mérgezéses tüneteket, de olyanok is, amik bőrrel érintkezve okoznak égési sérüléseket. A kerti növényekben található mérgező hatóanyagok közé tartoznak az ún. glikozidok, alkaloidok és szaponinok. Ezek a vegyületek hatással vannak az idegrendszerre, a szív- és érrendszerre, a légzőrendszerre és a gyomorra.

A mérgezés általános tünetei

A mérgező növények lenyelése vagy bőrrel való érintkezése súlyos tüneteket okozhat, például hányást, hasmenést, szédülést, fejfájást, bőrkiütéseket és légzési nehézségeket. A növényi mérgezések tünetei nagyon széleskörűek lehetnek.

Mit tegyenek a szülők a megelőzés érdekében?

Kisgyermekes családoknál ajánlott a mérgező díszcserjék és dísznövények kertbe ültetésének vagy lakásban tartásának mellőzése. Ha a növény a kertből nem távolítható el, javasolt az elérhető magasságban található tetszetős bogyókat leszedni vagy a növényt ideiglenesen elkeríteni - javasolja a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).

Mit tegyünk mérgezés vagy annak gyanúja esetén?

Ha a gyermek valamilyen növényi részt, termést fogyasztott, vegyük ki a szájából a maradványokat, mossuk ki a száját, mossuk le a bőrét az esetleges irritáció miatt. Próbáljuk meg kideríteni, hogy a növényből mikor és mennyit evett. Mérgezés esetén azonnal hívjunk mentőt vagy gyermekek estében hívjuk a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet toxikológiai részlegét a 06-1/333-5079 telefonszámon.

  • Mérgezést okozó dózis vagy bizonytalan mennyiség bejutása esetén a méreganyag megkötésére aktív szén adható.
  • Növényi mérgezés esetén tej adása viszont nem javasolt, mert a tejfehérje a toxikus anyagok kioldódásának és/vagy felszívódásának elősegítésével előre nem látható módon erősítheti a méreghatást.
  • Kisgyermekek esetében a hánytatás is ellenjavallt az esetleges komplikációk miatt.
Dry,Thuja,In,Summer,Time
Kevesen gondolnák, de a tuja egy mérgező növény  Fotó: Laszlo66 /  Shutterstock

Ezekkel a kerti mérgező növényekkel nem árt óvatosnak lenni

  1. Fagyal: főként a bogyók és a levelek elfogyasztása okoz mérgezést, általában gyermekeknél. Érintése bőrirritációt okoz. Tünetek: hányás, hasmenés, keringési zavar, vesekárosodás, görcsök.
  2. Borostyán: minden része - különösen a bogyója - mérgező, de keserű ízük miatt ritkán váltanak ki súlyos mérgezést. Tünetek: gyomor- és bélpanaszok, skarlátszerű kiütések, görcsök.
  3. Nárcisz: minden része, de főként a hagymája mérgező, a vázából kiivott víz is okozhat súlyos, akár életveszélyes mérgezést. Tünetek: hányás, hasmenés, verejtékezés, zavartság, légzési elégtelenség, görcsök. FONTOS: soha ne tároljuk együtt a nárcisz hagymáját a vöröshagymával!
  4. Májusi gyöngyvirág: minden része mérgező, súlyos, akár halálos mérgezést is okozhat. Tünetek: hányás, hasmenés, súlyos esetben szívritmuszavar, keringési zavar. Levele könnyen összetéveszthető a medvehagymáéval.
  5. Aranyeső: minden része - különösen fiatal kérge és magja - mérgező, gyermekeknél súlyos, életveszélyes állapotot okozhat. Tünetek: izgatottság, görcs, verejtékezés, hányás, hasmenés, légzésbénulás, vesekárosodás.
  6. Tuja: főként a levele mérgező. Tünetek: bőrirritáció, lenyelés esetén gyomor- és emésztőszervi tünetek, görcs, tudatvesztés, máj- és vesekárosodás.
  7. Tűztövis: levele és bogyója enyhén mérgező. Tünetek: általában gyomor- és bélpanaszokat okoz.
  8. Alkörmös: feltűnő gyomnövény, a gyermekek számára sötét bogyója vonzó, amelynek elfogyasztása nagyon veszélyes lehet. Tünetek: égető érzés a szájban, gyomorban, szomjúság, tartós hányás, hasmenés, súlyos esetben szédülés, lassú légzés, nyugtalanság, görcsök, tág pupillák.
  9. Leander: levele, virága, magja és nektárja is mérgező, de keserű íze miatt ritkán vált ki súlyos mérgezést. Tünetek: émelygés, kínzó hányás, hasmenés, hideg verejtékezés, légszomj, görcs, szívritmus-zavar, szívmegállás, érintéssel bőrkiütés.

További mérgező növények, amik előfordulhatnak a kertben

  • tiszafa (Taxus baccata),
  • csattanó maszlag (Datura stramonium),
  • ricinus (Ricinus communis),
  • csíkos kecskerágó (Euonymus europeus),
  • magyal (Ilex aquifolium),
  • farkaskutyatej (Euphorbia cyparissias).

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek