tóth gabi
Magyarországon évente nagyjából 250, növények miatti mérgezés fordul elő, leginkább az 1-4 éves gyermekek körében. Mutatjuk, mely növények jelentik a legnagyobb veszélyt és mik a mérgezés tünetei.
A gyerekek kiskorukban hajlamosak mindent a szájukba venni, így számtalan veszély leselkedik rájuk, főleg ilyenkor tavasszal. A kertben számos mérgező növény található akár dísznövény, akár gyomnövény formájában. Mi a teendő mérgezés esetén és mely növényekkel kell nagyon óvatosnak lenni? Itt a lista!
A kertben található növények közül némelyik súlyos egészségkárosodást okozhat. Vannak olyan növények, amik elfogyasztva okoznak mérgezéses tüneteket, de olyanok is, amik bőrrel érintkezve okoznak égési sérüléseket. A kerti növényekben található mérgező hatóanyagok közé tartoznak az ún. glikozidok, alkaloidok és szaponinok. Ezek a vegyületek hatással vannak az idegrendszerre, a szív- és érrendszerre, a légzőrendszerre és a gyomorra.
A mérgező növények lenyelése vagy bőrrel való érintkezése súlyos tüneteket okozhat, például hányást, hasmenést, szédülést, fejfájást, bőrkiütéseket és légzési nehézségeket. A növényi mérgezések tünetei nagyon széleskörűek lehetnek.
Kisgyermekes családoknál ajánlott a mérgező díszcserjék és dísznövények kertbe ültetésének vagy lakásban tartásának mellőzése. Ha a növény a kertből nem távolítható el, javasolt az elérhető magasságban található tetszetős bogyókat leszedni vagy a növényt ideiglenesen elkeríteni - javasolja a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
Ha a gyermek valamilyen növényi részt, termést fogyasztott, vegyük ki a szájából a maradványokat, mossuk ki a száját, mossuk le a bőrét az esetleges irritáció miatt. Próbáljuk meg kideríteni, hogy a növényből mikor és mennyit evett. Mérgezés esetén azonnal hívjunk mentőt vagy gyermekek estében hívjuk a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet toxikológiai részlegét a 06-1/333-5079 telefonszámon.
További mérgező növények, amik előfordulhatnak a kertben