tóth gabi
Nem csak a nyár végi last minute utazásokkal lehet sokat spórolni. A már elérhető first minute csomagokkal is jóval olcsóbb lehet az idei nyaralás. Néhány dologra azonban nem árt figyelni a foglaláskor!
A first minute jellemzően egy olyan szolgáltatás, amit az utazási irodák, utazásszervezők alkalmaznak. A lényege, hogy előbb fizetünk valamiért - ez esetben egy utazásért -, mintsem megkapnánk azt. Az utazási irodák cserébe olcsóbban kínálják az utazásokat, mint a főszezonban. Mik az ilyen utak előnyei, hátrányai és mire kell figyelni a foglaláskor?
A first minute időszakban még a teljes, ráadásul ilyenkor még kedvezményes kínálat elérhető, ezáltal az utasoknak lehetőségük van a számukra legjobb időpont és szobatípust kiválasztani akár a legnépszerűbb üdülőhelyeken is. Éppen ezért évről évre többen élnek ezzel a lehetőséggel, és foglalják le az év első hónapjaiban a nyári üdülésüket.
Ezek 2024 legnépszerűbb úticéljai
Már 2023. decemberében megkezdődött előfoglalási szezon és azóta rengeteg magyar foglalt már nyaralást. A foglalások trendjei két First Minute hónap után már jól láthatóak, amit az Invia.hu online utazásközvetítő közzé is tett. Az ő foglalási adataik alapján -egyelőre- a következő üdülőhelyekre mennek a magyarok legszívesebben 2024 nyarán:
Az előfoglalás, vagy first minute utak azoknak érik meg, akik pontosan tudják, hová szeretnének utazni, melyik szállodába és nagyjából mikor.
A legfontosabb, hogy kizárólag engedéllyel rendelkező utazási irodával szerződjünk le. Ezen kívül legyünk tisztában azzal, hogy kivel is szerződünk: utazási irodával, utazásszervező céggel vagy utazási ügynökséggel, mert óriási a különbség köztük!
Több millió napot töltünk külföldön
Majdnem másfélszeresére, 1585 milliárd forintra nőtt egy év alatt az az összeg, amit a magyarok külföldi utazásokon elköltöttek - derül ki a KSH jelentéséből. A kint tartózkodási idő is jelentősen, 25 százalékkal, 65,4 millió napra nőtt tavaly. Aki megteheti, hogy utazik, nem spórol a kiadásokon.
Az utazásszervező cég (utazási iroda) saját maga szervezi az utakat és állít össze utazási csomagokat. Ehhez képest az utazásközvetítők egy másik cég által már összeállított csomagot próbálnak eladni. Vagyis a felelősséget nem az utazásszervezők, hanem az utak tényleges szervezői viselik.
Az utazási csomag két különböző típusú utazási szolgáltatás (pl. utaztatás; szálláshely; városnézés) egyidejű igénybevételét jelenti. Ilyen utak tipikusan a több napos, több hetes nyaralások, körutazások. Az ilyen utak során sokkal nagyobb biztonságban vannak a jogaink, az utazási csomagnak nem minősülő szerződések esetén például kevés esetben mondhatjuk le az utat, vagy kaphatunk kártérítést. Erről további részleteket itt lehet olvasni.
Milyen jogok járnak egy utazási csomaghoz?
Utazás előtt jár egy írásos tájékoztató a jogainkról és a jogorvoslati lehetőségeinkről, mellé pedig jár a szerződés egyik példánya, vagy egy erről szóló igazolás. Az utazási csomagoknál korlátozott az irodák díjemelési lehetősége: az emelés mértéke nem haladhatja meg a teljes költség 8%-át, ezen kívül felmondhatjuk a szerződést egyoldalúan és nem kell bánatpénzt sem fizetnünk. Ha nem tudják teljesíteni az út lényegi részét az utazási irodák, akkor helyettesítő szolgáltatást és árleszállítást kell felajánlaniuk, de ezt nem kötelező elfogadni. Amennyiben pedig egy utazás a szervezők miatt teljesen meghiúsul, kártérítést is követelhetünk!