tóth gabi
Utánajártunk, hogy alapesetben mikor kaphatjuk vissza a teljes összeget és annak is, hogy mi a helyzet most az Izraelbe utazókkal kapcsolatban. Ekkor jár vissza az utazásra befizetett pénz!
A Budapestről induló járatok közül London után a második legforgalmasabb úti cél Tel Aviv volt az utasszámot figyelembe véve, ezért rendkívül sok embert érint a kérdés, mi a helyzet most az oda való utazással kapcsolatban és a már kifizettet utakkal kapcsolatban? Ezek a szabályok!
Járattörlésnek minősül, ha a légitársaság a foglalásunkon szereplő menetrend szerinti járatot nem indítja el, hanem áttesz minket egy másik menetrend szerinti járatra, de az is ha a repülő felszáll ugyan, de vissza kell fordulnia a kiindulási repülőtérre és egy másik járattal kell továbbutaznunk. Az is járattörlésnek minősül, ha a járat nem arra a repülőtérre érkezik, ami a jegyünkön szerepel, kivéve, ha elfogadtuk, hogy a légitársaság így is eljuttathat minket az úticélunkhoz. Ilyenkor nem járattörlésről, csak késésről beszélhetünk. Járattörlés esetén a következők közül választhatunk:
Ezen kívül arra is jogosultak vagyunk, hogy segítséget kapjunk a repülőtéren. Ha pedig a légitársaság nem értesített minket az indulás előtt 14 nappal a járattörlésről, kártérítésre is igényt tarthatunk. Nem jár viszont kártérítés, ha a légitársaság bizonyítani tudja, hogy a járattörlésre rendkívüli körülmények miatt került sor.
Mivel a rendkívüli körülmények közé (vis maior) tartozik a politikai instabilitás, a biztonsági kockázatok és a repülésbiztonság váratlan hiányosságai, így a terrorizmus kockázata vagy a háborús helyzet, így az Izraelbe induló járatok törlése esetén nem jár kártérítés az utasoknak, de a jegyek ingyenes átfoglalását más járatokra biztosítania kell a légitársaságoknak.
A Wizz Air a következőket nyilatkozta az izraeli térséget érintő járatokkal kapcsolatban
Abban az esetben, ha a járatot a Wizz Air törli, az utasok választhatnak az ingyenes átfoglalás, a 100 százalékos pénz-visszatérítés vagy az eredeti viteldíj 120 százalékának Wizz-krediben való jóváírása között. Ha majd a Wizz Air újraindítja az izraeli járatait, a légitársaság lehetőséget biztosít majd azon utasok számára, akiknek bár van jegye, de nem szeretnének Izraelbe utazni, hogy külön költség nélkül töröljék a korábban megvásárolt jegyüket. Ehhez be kell jelentkezzenek a Wizz Air fiókjukba és ott kell igényelni a törlést. Törlés esetén a jegy árának 100 százalékát utaljuk vissza számukra az eredeti fizetési módnak megfelelően-olvasható az utazomajom.hu-n.
Aki saját magának foglal szállást egy külföldi országban, annak a szállodával kötött szerződése határozza meg, hogy meddig lehet bánatpénz nélkül lemondani egy utazást. A szervezett utazásokra ellenben szigorú szabályok vonatkoznak. Az Európai Fogyasztói Központ tájékoztatása szerint egy ilyen út az utazás előtt bármikor felmondható, de a szerződésben meghatározott mértékű bánatpénzt meg kell finzetni. A szerződésben észszerű és indokolt mértékű bánatpénz (azaz „lemondási költség”) köthető ki. A bánatpénz mértéke a részvételi díj összegét nem haladhatja meg. Az utazásszervező köteles az utazónak a már befizetett díj bánatpénzzel csökkentett összegét a felmondást követő 14 napon belül visszatéríteni.
Bánatpénz megfizetése nélkül lehet lemondani egy utazást, ha a célállomást, vagy annak közvetlen környezetét például háború, terrorizmus, egészségügyi járvány, természeti katasztrófák vagy szélsőséges időjárás miatt „utazásra nem javasolt” térségnek minősíti a Külgazdasági és Külügyminisztérium. Ilyen esetben az utazó az utazási csomag ellenértékeként befizetett teljes díj 14 napon belül történő visszafizetésére jogosult, kártérítést azonban nem követelhet. Az utazásra nem javasolt országok és térségek listája itt érhető el: https://konzuliszolgalat.kormany.hu/utazasra-nem-javasolt-tersegek. Izrael nincs a listán.
Mivel az ország nem szerepel a konzuli szolgálat utazásra nem javasolt országainak listáján, egyelőre az utak csak bánatpénz megfizetése mellet mondhatók le. A bánatpénz megfizetése alól az sem mentesít, ha a útlemondási biztosítást kötöttünk, mivel az jellemzően egészségügyi, illetve olyan egyéb kockázatok (pl. hozzátartozó betegsége, halála) alapján fizet, amik között a biztonsági okokból lemondott út nem szerepel-írja az index.hu.
Mi az az utazási csomag?
Utazási csomagról beszélünk többek között akkor, ha két különböző típusú utazási szolgáltatást (pl.: személyszállítás, szállás, kiránduláson való részvétel) veszünk igénybe egy adott vállalkozótól. Ez a gyakorlatban azt jelenit, hogy így nem kell mindent külön lefoglalni és kifizetni, a szolgáltató ezt elintézi helyettünk.