Marics Peti
A KSH péntek reggel közölte a januári inflációs adatokat, már 4 százalék alá süllyedt a pénzromlás!
2024. januárban a fogyasztói árak átlagosan 3,8%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Decemberhez viszonyítva átlagosan 0,7%-kal emelkedtek az árak, azonban a ruházkodási cikkek 2,1%-kal olcsóbbak lettek. A szakértők előzetesen 4 százalékos inflációra számítottak, így elmondható, hogy
a vártnál is kedvezőbb adatokat jelentett be a a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az infláció tavaly januárban tetőzött hazánkban, akkor 25,7 százalékot mértek. Orbán Viktor ekkor arról beszélt, hogy az inflációt minden eszközzel le kell törni, és a cél az, hogy a tavalyi év végére már egyszámjegyű legyen a drágulás mértéke.
Végül már a vártnál korábban, tavaly októberre sikerült teljesíteni ezt a vállalást. Ebben a sikerben jelentős mértékben közrejátszottak a kormány korábbi intézkedései: Az online árfigyelő és a kötelező akciózás is bizonyított, érdemben járultak hozzá az infláció csökkentéséhez.
Az infláció ilyen mértékű csökkenése lényeges segítséget jelent a családok és a gazdaság számára egyaránt.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az adatokat elemezve kifejtette, hogy mindössze egy év leforgása alatt az infláció gyakorlatilag összeomlott, így az már nem jelent érdemi problémát a gazdaság szempontjából.
A magyar infláció ma már kedvezőbb szintre süllyedt, mint az észteknél (öt százalék), a horvátoknál (4,8 százalék), az osztrákoknál (4,3 százalék) vagy a szlovákoknál (4,3 százalék).
Ezt olyan célzott kormányzati intézkedések segítették, mint az online árfigyelő rendszer és a kötelező akciózás. Emellett kifejtette, hogy szeptembertől újra fokozatosan nő a reálbér, azaz egyre többet ér a családok jövedelme. Az alacsony inflációnak és a béremeléseknek köszönhetően pedig
2024-ben akár hat százalékkal vagy afeletti mértékben is emelkedhetnek a reálkeresetek.
Az infláció sikeres visszaszorítását követően a kormány már minden erejével az előtte álló év fő feladatára, a gazdasági növekedés helyreállítására fókuszál. A dinamikus, négy százalék körüli GDP-növekedés eléréséhez tovább kell fokozni a munkaerőpiaci aktivitást, a beruházási rátát 25 százalékos szint felett kell tartani, illetve a fogyasztói bizalom erősítésével és az óvatossági motívum oldásával helyre kell állítani a lakossági fogyasztást. Ezt támogatja az is, hogy a kormány korábbi vállalásuk betartására kérte az üzemanyagforgalmazókat, arra, hogy térségi szinten is versenyképes, a régiós középmezőnybe tartozó árszínvonalú üzemanyagokat biztosítsanak – írja közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.