kulcsár edina
Több száz méter hosszan sorakoznak a traktorok a 4-es főút mentén.
A záhonyi határátkelő közvetlen közelében a szokottnál jóval nagyobb forgalom alakult ki, miután a magyar gazdák ide szervezték a Brüsszel terve elleni gazdatüntetésüket. Több száz méteren át kígyóztak az autókból, erőgépekből és traktorokból álló sor. A magyar gazdák minden eszközzel fellépnek az ellen, hogy a szennyezett ukrán gabonát beengedjék az Európai Unió területére. Az országos szintű demonstrációt a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szervezte meg.
A szon.hu helyszíni tudósítása szerint az esemény hivatalos részét Rácz Imre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Gazdakörök Szövetségének vármegyei elnöke nyitotta meg:
Az ellenőrizetlen minőségű, tiltott vegyszerekkel kezelt, GMO-s termékek nem csak a fogyasztókra nézve jelenthetnek veszélyt, hanem az uniós mezőgazdaságra is. Ez ellen minden létező eszközzel, a leghatározottabban fellépnek a magyar gazdák.
Kiemelte: nagyon örül annak, hogy a demonstrációra ennyi gazda eljött, és hogy vannak köztük Somogy, Heves és Szolnok vármegyei gazdálkodók is.
A magyar gazdák támogatják a nyugat európai gazdálkodók követeléseit, akiket Brüsszelen túl a saját kormányaik intézkedései is sújtanak. A magyar kormány nemzeti hatáskörben, tüntetés nélkül is, biztosítja azokat a feltételeket, amelyekért a nyugati országok termelői az utcára vonultak. Például 23 ukrán termékre teljes tilalmat hirdettek, a nemzeti kiegészítő forrásokat a EU-s előírások maximális mértékére emelték, ezzel sokkal több kis gazdaság részére biztosítva támogatási lehetőségeket. Továbbra is biztosított a gazdák számára a gázolaj jövedéki adójának visszaigénylése, de az őstermelők és családi gazdálkodók előző években rendezett adózási kedvezményeinek sincs párja az unióban
– jelentette ki Rácz Imre.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke is részt vett a demonstráción. A beszédében a hazai gazdálkodókat egy hegymászóhoz hasonlította, akinek a hátizsákjába bizonyos időközönként egy-egy követ, néha sziklát tesznek a bele a brüsszeli döntéshozók:
Végre ébredeznek a nyugat-európai gazdák is, pedig mi már tavaly szeptemberben jeleztük az ukrán gabona beáramlásának problematikáját. És legyünk őszinték, Brüsszelben nem az ukrán kistermelők érdekeit képviselik, hanem az Ukrajnában működő multinacionális cégekét.