tóth gabi
Az európai gazdák változást akarnak elérni a túlélés érdekében.
Az európai gazdák nem alkusznak, hetek óta tüntetéseken, demonstrációkon követelik az uniós mezőgazdasági politika felülvizsgálatát. Brüsszel tett már engedményeket, de a gazdálkodók számára ez nem elég. Úgy tűnik, hogy a tiltakozási mozgalom erősen befolyásolja majd az európai parlementi választások kimenetelét.
Damien Radet francia farmer, s egyben az FNSEA mezőgazdasági szakszervezet egyik területi vezetője maga is részt vett Párizs blokádjában.
Radet a Politicónak nyilatkozva nem kertelt. Arra szólította fel az Európai Unió vezető politikusait, hogy állítsák le és vonják vissza a gazdálkodókra vonatkozó környezetvédelmi előírásokat, mert az versenyhátrányba hozza őket EU-n kívüli termelőkkel szemben. Szigorúbb fellépést kért az importverseny ellen, beleértve az Ukrajnából származó hatalmas élelmiszerimport leállítását. Radet egyértelműen arra utalt, hogy a júniusi európai parlamenti választások kulcsfontosságú témája lesz a gazdák ügye, beleértve a zöld átmenet kérdését, valamint azt, hogy Brüsszel továbbra is vámmentesen engedi be az ukrán mezőgazdasági termékeket az EU területére.
Az olasz gazdák is szenvednek Brüsszel mezőgazdasági politikájától, s ehhez járul még a műtrágya, az üzemanyag drágulása. Szigorúbb import szabályozást kérnek, s megjegyzik, hogy az ukrán termékek vámmentessége drámaian csökkentette a haszonkulcsukat. A traktorok egyelőre Róma közelében gyülekeznek, a fővárosba csak tíz traktort és 1500 gazdát engednek be a hatóságok pénteken. A tüntetők fel akarnak szólalni a Sanremói Dalfesztivál színpadán is.
Az mti tudósítása szerint az Elárult Mezőgazdasági Dolgozók nevű szervezet erőteljesebb akcióra készül a jövő héten.
"Több ezer traktor, kamion és mezőgazdasági gép érkezését várjuk. A hatóságoktól azt kértük, hogy a Circus Maximus mezején vonulhassunk fel"
– mondta vezetőjük Daniele Calvani.
A tiltakozó megmozdulások csütörtökön is folytatódtak Spanyolországban, ahol a három legnagyobb érdekképviselet is csatlakozott a gazdák spontán akciójához. A szakszervezetek február 21-ére a spanyol agrárminisztérium épületéhez szerveznek tüntetést, mert a harmadik országokból importált olcsó mezőgazdasági termékek lenyomják az uniós és a spanyol termékek árát, miközben nem felelnek meg az EU-s normáknak. Salamancában a tiltakozók azt tervezik, hogy a város főutcáján, a Gran Vián felolvassák kiáltványukat. A kormány támogatását kérik, hogy vessenek véget "Az EU sodródásának", mert Brüsszel "túl messzire ment" döntéseivel. Változást akarnak elérni a túlélés érdekében.
A La Libre Belgique belga napilap keddi tájékoztatása szerint a belga gazdák újra traktorokkal akadályozzák a Hollandiával, valamint a Franciaországgal közös határátkelők forgalmát, több nagy üzletközpontot is elérhetetlenné tettek. A napilap emlékeztetett, hogy a flamand gazdák a múlt héten blokkolták az északi-tengeri Zeebrugge kikötőjébe vezető utakat. Közölték: becslések szerint a gazdák tiltakozó akciója 50 millió eurójába került Zeebrugge kikötőjének, ahol körülbelül 2000 teherautó rekedt a háromnapos lezárás ideje alatt.
Bulgáriában csütörtökön, a tüntetések harmadik napján a mezőgazdasági termelők újabb útlezárásokat jelentettek be. Az ágazat képviselői ellenzik az EU zöld politikáját, az Ukrajnából és harmadik országokból származó mezőgazdasági termékek szabályozatlan importját, valamint a mezőgazdaság állami támogatásának hiányát.