tóth gabi
Egy évente változó számnak, az induló nyugdíjak esetében van jelentősége.
Hat százalékkal emelkedtek januártól a nyugdíjak, és ez a kormányzati döntés mintegy 2,5 millió embert érintett. De adódik a kérdés, hogy mi a helyzet azokkal, akik idén vonulnak nyugdíjba?
Nos, a valorizációnak az induló nyugdíjak esetében van jelentősége. Lényege, hogy az életpálya során a korábbi években szerzett, nettósított éves kereseteket az adott évre vonatkozó valorizációs értékkel meg kell szorozni, így kell azokat a nyugdíjba vonulás évét megelőző év nettó átlagkereseti szintjéhez igazítani. Az idén alkalmazandó valorizációs szorzók végleges táblázatát egy március végén, legkésőbb április elején kiadandó kormányrendelet tartalmazza majd - írja a nyugdijguru.hu. A portál közlése szerint az idei nyugdíjmegállapítás során a tavalyinál valószínűleg 14,2%-kal magasabb valorizációs szorzókkal kell a nyugdíj alapját képező életpálya átlagkereset összegét kiszámítani – közölte a portál alapítója, Farkas András.
Jövőre is folytatódhat az a trend, hogy a nyugdíjba vonulás évének meghatározó jelentősége van a nyugdíj összegének alakításában: minél későbbi évben igényli a nyugdíját a jogosult, annál jobban járhat, még nagyon hasonló életpályák esetén is – ezt az összefüggést azonban felülírhatja a magas inflációs környezet (egyértelműen ez volt a helyzet 2022-ben), ezért a nyugdíjigénylés optimális időzítésének mérlegelése fontosabb, mint valaha. A nyugdíjigénylés optimális időzítése nem csak az öregségi nyugdíj, hanem a nők kedvezményes nyugdíja tekintetében is kulcskérdés, hiszen a kedvezményes nyugdíj összegét ugyanolyan szabályok szerint számítják, mint a “rendes” öregségi nyugdíj összegét - emeli ki ismertetőjében az infostart.