kulcsár edina
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, nem csak a műanyag-, üveg- és fémpalackokat kell elkülönítve gyűjteni idén. Februártól a konyhai biohulladék is külön kukát kap, mutatjuk, hogy hol.
Márciusig 460.000 ember otthonában indul el a biohulladék elkülönített gyűjtése, elszállítása. Ehhez speciális barna kukát és külön gyűjtőedényt kapnak a háztartások. Ebben a városban debütál a MOHU új rendszere és ezeket kell az újfajta kukába dobni!
Februárban elindul Magyarországon is a konyhai zöld- és élelmiszer-hulladék gyűjtés. A rendszer Szolnokon debütál, itt - és már Székesfehérváron is - a társasházkezelők már megkapták az újfajta, barna kukákat, a lakosok pedig átvehették azokat a műanyag edényeket, amikbe gyűjthetik a konyhai biohulladékot. Február 5-én pedig az országban először itt gyűjtik vissza ezeket - áll a MOHU közleményében. Lits László, a szolnoki NHSZ Zounok Zrt. ügyvezető igazgatója azt is elmondta, hogy a programmal első körben húszezer embert, azaz több mint ötezer-négyszáz családot szeretnének elérni. Jellemzően a Széchenyi városrészben és a Bajcsy-Zsilinszky úti tízemeletes épületekben élőket fogja érinteni a program.
A programban résztvevők lakásonként egy-egy 5 literes konyhai gyűjtőedényt kapnak, amely nemcsak könnyen kezelhető, de szag- és kifolyásmentes is. Azért ekkorát, mert ezek elférnek a mosogatógépben és akár a fagyasztóba is be lehet rakni, hogy a bomlási folyamatok lassabban induljanak be benne. Emellett társasházak számára is kiosztanak egy-egy 120 literes barna kukát, amelyet a megszokott módon kell a ház elé kihúzni, a meghatározott napokon. Az MTI-hez eljuttatott közleményből kiderül az is, hogy kezdetben a barna kukát hetente egyszer, nyáron hetente kétszer fogják üríteni, havonta egyszer kimosni. Az új szolgáltatásért a lakosoknak nem kell fizetni, a gyűjtés pedig önkéntes.
A konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot gyűjtő kukában sokféle szerves hulladék elhelyezhető: például gyümölcsök és zöldségek maradékai, kávézacc, teafű (viszont a filter nem), fűszerek, tojáshéj, főtt ételmaradékok, pékáruk vagy épp feldolgozott élelmiszerek és húskészítmények is.
Fontos viszont, hogy nem szabad beledobni csontot, az élelmiszerek csomagolását, porzsákot, porszűrőt, papírzsebkendőt, pelenkát. Ezek, illetve az ezekhez hasonló anyagok ugyanis amellett, hogy nem komposztálhatóak, károsíthatják a hasznosítást végző gépeket. Tilos lesz továbbá a barna kukákba helyezni a fák ágait, leveleit, gallyakat, valamint kommunális hulladékot is.
A konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot biogáz üzemekben hasznosítják majd újra, így járulva hozzá a körforgásos gazdaság kiépítéséhez, hiszen megújuló energiaforrásként áramot és hőt állítanak elő belőle. A biogáz üzemben képződő maradék ráadásul - magas tápanyagtartalma miatt - kiváló komposztot és humusz állagú anyagot képez a mezőgazdaság számára. További információk a biohulladék gyűjtésről itt olvashatók.
Összesen 14 településen vezetik be az új rendszert
Az év elején összesen tizennégy településen indítják a programot, fokozatosan. Több helyen már februárban el tud indulni a szolgáltatás, más településeken majd csak márciusban. A MOHU honlapján szereplő információk szerint az érintett települések: Budapest, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula, valamint Békés társasházi övezetei.