tóth gabi
14 városban már el is indult a MOHU új hulladékgyűjtő rendszere. Az ott élők lakásonként egy 5 literes gyűjtőedényt, társasházanként pedig egy 120 literes kukát kaptak. Mit lehet és mit nem ezekbe dobni?
Nemcsak az új üvegvisszaváltási rendszer indul el 2024 januárjában, hanem mostantól a konyhai maradékot is máshogyan kell majd kezelni. Egyelőre néhány kijelölt városban viszik el a kommunálistól külön gyűjtött biohulladékot, de hamarosan országossá bővül ez a metódus. Ezt érdemes tudni az új konyhai zöld- és élelmiszer-hulladék-gyűjtési rendszerről!
Januártól hazánkban is megkezdődött a biohulladékok elkülönített gyűjtése! A rendszert a MOHU (Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.) üzemelteti, akárcsak az új üvegvisszaváltást. A cél, hogy csökkenjen a hulladéklerakókon lerakott települési hulladék biológiailag lebomló tartalma és, hogy Magyarország minél gyorsabban átállhasson a körforgásos gazdaságra, amelyben egyre kevesebb termék válik hulladékká, és a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra.
A házhoz menő konyhai zöld- és élelmiszerhulladék-gyűjtést a MOHU fokozatosan vezeti be. Ez 2024-ben 460.000 embert fog érinteni. Eleinte 14 város társasházas övezetében indul ilyen szolgáltatás. Az ott lakók első körben 188.000 darab gyűjtőedényt és 14.524 darab kukát és információs anyagokat kapnak a megfelelő elkülönített gyűjtés érdekében.
A MOHU tájékoztatása szerint Budapest, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula, valamint Békés társasházi övezeteiben indul el a szolgáltatást.
A programban résztvevők lakásonként egy-egy 5 literes konyhai gyűjtőedényt kapnak, amely nemcsak könnyen kezelhető, de szag- és kifolyásmentes is. Emellett társasházak számára is kiosztanak egy-egy 120 literes barna kukát, amelyet a megszokott módon kell a ház elé kihúzni, a meghatározott napokon.
A konyhai zöld-és élelmiszer-hulladékot gyűjtő kukában sokféle szerves hulladék elhelyezhető: például gyümölcsök és zöldségek maradékai, kávézacc, teafű (viszont a filter nem), fűszerek, tojáshéj, főtt ételmaradékok, pékáruk vagy épp feldolgozott élelmiszerek és húskészítmények is.
Nem szabad beledobni csontot, az élelmiszerek csomagolását, porzsákot, porszűrőt, papírzsebkendőt, pelenkát. Ezek, illetve az ehhez hasonló anyagok ugyanis amellett, hogy nem komposztálhatóak, károsíthatják a hasznosítást végző gépeket. Tilos lesz továbbá a barna kukákba helyezni a fák ágait, leveleit, gallyakat, valamint kommunális hulladékot is. A bedobható élelmiszerek teljes listája itt található.
Az új rendszert az európai uniós előírásokkal összhangban vezetik be, ugyanis ennek értelmében 2024-től kötelező a biohulladék elkülönített gyűjtése. 2035-ig a települési hulladék közel kétharmadát újra fel kell dolgozni, ami nem érhető el a biohulladék hatékony szelektív gyűjtése nélkül.
A konyhai zöld- és élelmiszer-hulladékot biogázüzemekben hasznosítják újra, így járulva hozzá a körforgásos gazdaság kiépítéséhez, hiszen megújuló energiaforrásként áramot és hőt állítanak elő. A biogázüzemben képződő maradék ráadásul – magas tápanyagtartalma miatt – kiváló komposzt anyagot képez a mezőgazdaság számára.
Az otthon elkülönítve gyűjtött zöldhulladékot bárki leadhatja a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel szerződött komposztálók egyikében, melyek listája és nyitvatartási ideje itt található. A lista folyamatosan frissül.