kulcsár edina
Január elsejével életbe léptek az üdítők és szeszes italok csomagolására vonatkozó új jogszabályok, az üzletekben pedig már meg is jelentek az automaták is. A visszaváltási rendszer azonban még nem üzemel mindenhol. Ez az oka!
Azt már sokan tudják, hogy 2024. január elsejétől, hivatalosan, szinte minden műanyag, fém és üveg csomagolású termék után visszaváltási díjat kell fizetni az üzletekben, amit később automatákból kaphatunk vissza. A gyakorlatban azonban még nagyon ráér a csomagolásokat gyűjtögetni. Mutatjuk, hogy miért!
Igen és nem. Az igaz, hogy január elsejétől hatályba léptek azok a jogszabályi rendelkezések, amik ettől kezdve szabályozzák a különféle üdítők és szeszesitalok csomagolásának – műanyag, fém, üveg palackoknak – kötelező visszaváltását az üzletekben. Az új előírások azonban csak azokra az italféleségekre vonatkoznak, melyeken a gyártó ezt fel is tünteti a csomagoláson, palackokon-figyelmeztet az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). Nem lehet továbbá visszaváltani a 0,1 liternél kisebb és a három liternél nagyobb palackokat sem, ahogy a tej- és tejalapú termékek csomagolása sem visszaváltható.
Egyelőre nincsenek. A Ripost munkatársai ellátogattak néhány áruházba, hogy megnézzük a boltok polcait. Azt tapasztaltuk, hogy még a hagyományos PET palackba töltött termékek sorakoznak azokon. Ennek az az oka, hogy a készleten lévő áru még árusítható, és csak ezek helyét fogják átvenni a visszaváltható és környezetkímélő palackok. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ )szerint a visszaváltásos italok 2024. első féléve során fokozatosan jelennek majd meg az üzletek polcain, 2024 júliusától viszont már csak a visszaváltás lehetőségét feltüntető címkézéssel szállíthatnak árut a gyártók az üzletekbe.
A visszaváltási rendszer lényege, hogy az egyébként az üzemekben újra nem tölthető, ezért csak egyszer használatos – úgynevezett egyutas – italos palackok értékesítésekor, ha a gyártó ezt már fel is tüntette a csomagoláson, a kereskedők kötelesek lesznek ötven forint visszaváltási díjat felszámolni a vásárlóknak az értékesítéskor. Ezzel az a cél, hogy minél több palackot visszavigyenek a vásárlók az üzletekbe a hatékony hulladékgazdálkodás érdekében. Az EU előírása szerint ugyanis 2029-re a PET palackok 90 százalékát vissza kell gyűjteni és újra kell hasznosítani, ez indokolta az úgynevezett DRS-rendszer bevezetését.
Egy kisebb bevásárlásnál pár száz forinttal egész biztos többet kell majd fizetni, de egy nagy bevásárlás alkalmával akár több ezer forintos tételről is beszélhetünk.
A visszaváltási díjat visszakaphatjuk egy levásárolható utalvány formájában, ha visszavisszük a palackot az üzletbe és berakjuk az erre kijelölt automatába. De dönthetünk úgy is, hogy az utalványt a pénztáraknál pénzre váltjuk. Később lehetőség lesz arra is, hogy egy applikáció segítségével egy felhasználói fiókban megadott bakszámlaszámra utalják az ötven forint visszaváltási díjat. Az automata esetleges meghibásodása esetén a javítás időtartama alatt kézi visszaváltással adhatja vissza a palackokat a vásárló, vagyis egy dolgozó veszi majd át azokat.
Nagyon, mivel a visszaváltást egy automata berendezés végzi, ami ellenőrzi, hogy a bedobott palack visszaváltható-e, megfelelő-e a címkézése, súlya és nem sérült-e a palack. Szóval érdemes kesztyűs kézzel bánni a dobozokkal, palackokkal. Azt sem árt tudni, hogy a nem visszaváltható palackokat – amelyeken nincs rajta a visszaváltás lehetőségét jelző felirat, logó, címke – tilos az automatákba dobni, azok meghibásodást, károkat is okozhatnak. Emellett az úgynevezett többutas, újratölthető palackokat sem szabad az automatákba beledobni (klasszikus betétdíjas termékek csomagolása, pl. a szörpök). Ezeket a megszokott módon kell az üzletekbe visszajuttatni és átadni.
Első sorban a címkét érdemes figyelni. Emellett az üzleteknek az italokat kínáló polcokon, feliratokon, szórólapokon, reklámokban is kötelező lesz feltüntetniük a fogyasztói ár mellett az ötven forint visszaváltási díj összegét is, de ennek természetesen a nyugtán is szerepelnie kell.
Nem. Előfordulhat olyan helyzet is, hogy a visszaváltási díjat ki kell fizetni egy termék után, a csomagolást azonban nem kapjuk készhez, hogy azt később egy automatában pénzre váltsuk. Ilyen helyzet például az éttermekben állhat elő.