tóth gabi
Letarolta a hirdetési felületeket egy új online piactér, ami fillérekért kínál különböző termékeket. A Temu kísértetiesen hasonlít a Shien-re és a Wish-re, de miben más és milyen kockázatokat rejt az innen való rendelés?
Gyakorlatilag nincs olyan termék, amit a Temu-n ne lehetne kapni: a saját adatai szerint több mint 25 millió terméket kínál olcsón, ingyenes szállítással. Mi a titkuk és milyen veszélyeket rejt az innen való rendelés? Utánajártunk!
A Kínai weboldal 2023-ban robbant be a világ online áruházai közé, és máris a legnagyobbnak számít. Idén év elejére az USA-ban lekörözte az Amazont és a Walmartot, augusztusra pedig a világ legtöbbször letöltött appja lett 38,8 millió letöltéssel. Hogy hogyan érte el mindezt és hogy nyomta le a Shien-t és a Wish-t is? Extrém alacsony árakkal, ingyenes szállítással és visszaküldéssel, óriási kedvezményekkel (sokszor 90%) és azzal, hogy a vásárlást próbálja összekötni a szórakozással (különböző játékokat vezettek be a vásárlási folyamatba, amivel ingyen termékeket lehet nyerni). Emellett nyugaton is bevezették az úgynevezett megosztott vásárlási élményt: ha csoportot alkotva vásárolunk, nagyobb kedvezményt kaphatunk-ismerteti a webshop működését a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE).
Az ilyen típusú kereskedelemnek számos fogyasztói veszélye és környezetileg káros hatása van:
Az ESET biztonsági cég szerint a Temu nem átverés, a csalókat viszont vonzzák a népszerű, sok felhasználóval rendelkező oldalak, és ez alól ez a webáruház sem jelent kivételt. Például a különböző weboldalakon látható vagy e-mailekben érkező kuponokban szereplő linkek sokszor egy adathalász oldalra vezetnek, ahol a hackerek megszerezhetik a bankkártyaadatainkat. Annak érdekében, hogy ne váljunk áldozattá, a következőket érdemes megfontolni a Temu-n történő vásárlás előtt: