Ők azok: bemutatjuk Magyar Péter agyhalottnak nevezett EP-képviselőit

INSIDER
Létrehozva: 2024.02.05.

A bankok után, ezúttal a Microsoft nevében próbálkoznak a csalók

Bárki célponttá válhat, akinek van otthon számítógépe, laptopja, illetve mobiltelefonja. A csalók telefonon fognak jelentkezni és a céljuk ugyanaz, mint eddig, ellopni a pénzünket!

Több bejelentés is érkezett a Nemzeti Kibervédelmi Intézethez a Microsoft nevével visszaélő telefonhívásokkal kapcsolatosan, ezért az intézet egy felhívást tett közzé, amiben tájékoztatják az embereket a csalók legújabb módszeréről. Mutatjuk ennek legfontosabb részleteit!

csaló, átverés, cyber criminal
A csalók célja ugyanaz, mint eddig, ellopni a pénzünk! Fotó: Unsplash.com

Magyar telefonszámról hívnak a csalók

A csalók a vonal túl felén azt állítják, hogy a Microsoft technikai támogató részlegéről telefonálnak, és arról szeretnék meggyőzni az áldozatot, hogy számítógépét valamilyen veszély fenyegeti (például, hogy az vírusos lett), amit segítenek elhárítani - olvasható az NKI tájékoztatójában. A hívások során a csalók angolul beszélnek, azonban a hívószámot meghamisítják, ami így magyar telefonszámként jelenik meg a hívott félnél.

A bankkártyaadatok kellenek nekik

Az NKI-hoz jelentett esetekben a csalóknak jellemzően nem sikerült rászedniük a hívott feleket, akik többnyire egyszerűen csak bontották a vonalat, azonban így is volt olyan, aki csak akkor kapcsolt, amikor a csalók már a bankkártya adatait kértek tőle. Azaz a kiberbűnözők nemcsak bankok dolgozóinak, hanem call centerek (ügyfélszolgálat) munkatársainak is kiadják már magukat.

A módszer lényege

A csalók -mint oly sokszor-, a Microsoft nevében is arra próbálnak meg rávenni bennünket, hogy telepítsünk egy programot a számítógépünkre, laptopunkra. A mostani eseteknél ez nem az AnyDesk, hanem a RemoteApp. Ez egy azon szoftverek közül, amivel egy csaló átveheti az irányítást az áldozat számítógépe felett. Ezután előbb-utóbb arra terelik az megtévesztett személyt, hogy adja meg bankkártya adatait vagy lépjen be a netbankjába, amihez így a csaló is hozzáférhet.

Err figyeljünk nagyon!

  • A Microsoft soha nem kezdeményez kéretlen telefonhívásokat, hogy személyes vagy pénzügyi adatokat kérjen, illetve, hogy technikai segítséget adjon a számítógép javításához, és soha nem fogja kérni, hogy kriptovaluták (például Bitcoin) vagy ajándékkártyák formájában fizessünk a támogatásért.
  • Amennyiben kicsit is gyanús egy bejövő hívás, a legegyszerűbb védekezési mód, ha azonnal bontjuk a vonalat, és ha mégis kétség merült fel bennünk, hívjuk fel a szolgáltató hivatalos ügyfélszolgálatát!
  • A szolgáltatót ne azon a számon hívjuk vissza, amiről ők kerestek minket, hanem keressünk rá a weboldalára, ahol a kapcsolat/kontakt menüpont alatt vagy az oldal impresszumában szereplő elérhetőséget keressük!
  • NE fogadjuk el, ha az ügyintéző felajánlja, hogy „átkapcsol” minket egy másik kollégához. Ez is csupán egy trükk!
  • SOHA NE telepítsünk mások kérésére programot se a számítógépünkre, se a telefonunkra!

Újfajta SMS átverés is terjed az országban

Az üzenetben az áll, hogy egy cég keres bővülés miatt sürgősen online részmunkaidős munkatársakat. A szövegben napi 2-80.000 ezer forintos, otthoni munkavégzésért járó fizetést ajánlanak 25-55 éveseknek. Az üzenet végén pedig van egy link, amin keresztül egy program letöltésére akarják rávenni az áldozatokat.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek