tóth gabi
Nyugdíjemelés: 1800 forint lehet a havi reálérték-növekedés. Módosított inflációs előrejelzésén a kabinet.
Kisebb lehet az infláció a kormány által korábban vártnál, ami mindenkinek jó hír, a nyugdíjasok esetében pedig már kalkulálható, hogy ez miként hat mintegy 2,5 millió ember pénztárcájára. A Világgazdaság úgy értesült, hogy a kormány pár napja közzétett középtávú előrejelzése szerint kisebb lehet az előzetes 6 százalékos várakozásnál az infláció, amit most 6 százalékról 5,2 százalékra módosítottak. Mivel a januári nyugdíjemelés mértéke 6 százalék lesz, a 0,8 százalékkal kedvezőbb inflációs érték azt jelenti, hogy ugyanannyi pénzből több terméket, szolgáltatást lehet vásárolni.
Ahogy a Ripost is megírta, a kormány az előző évekhez hasonlóan 2024-ben is megőrzi a nyugdíjak értékét. Az újabb 6 százalékos emelés azt jelenti, hogy átlagosan több mint havi 13 ezer forinttal lesz magasabb a nyugdíj a decemberinél. Az emelt összeg először január 12-én érkezik a bankszámlákra. A mintegy 2,5 millió nyugdíjasnak további jó hír, hogy februárban érkezik a 13. havi nyugdíj is.
Az eddigi információk alapján azt is kiszámolható, hogy az előzetesnél vártnál kedvezőbb infláció mekkora reálérték-növekedésnek felel meg havonta.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján októberben még 210 ezer forint volt az átlagnyugdíj. Ez nőtt a 3,5 nyugdíjkorrekció hatására 217 ezer forintra. A 2024-es 6 százalékos nyugdíjemeléssel az átlagnyugdíj ősszege már kevéssel meghaladja a 230 ezer forintot.
Mivel a kormány a korábbi 6 százalékról 5,2 százalékra várja a 2024-es inflációt, a 0,8 százalékos csökkenés 230 ezer forintos átlagnyugdíj esetén havi 1840 forintos reálérték-növekedést jelent. (230000 x 0,008 =1 840) Természetesen ez csak akkor igaz, ha az idei év egészében a nyugdíjas infláció alacsonyabb lesz 6 százaléknál.