tóth gabi
Világos üzenetet kell küldeni Brüsszelnek a júniusi európai parlamenti választásokon, mert most minden terhet a vidékre, a gazdákra akarnak hárítani. Többek között erről is szó esett az agrárminisztériumban.
"A Magyar Gazdák 2024-ben is számíthatnak Magyarország kormányára!" Ezzel a címmel tartottak sajtótájékoztatót január 16-án kedden az Agrárminisztériumban.
Az idei, 2024-es év sorsdöntő lesz a magyar gazdák életében
- fogalmazott Nyitrai Zsolt.
A miniszterelnök főtanácsadója kiemelte: a gazdák számíthatnak a kormányra, megvédik a juttatásaikat. Mint mondta, az egész társadalom véleményét szeretnék megismerni a Nemzeti Konzultáció keretében, egyebek mellett arról, hogy beengedjük-e az országba a génmódosított ukrán gabonát, illetve mit gondolnak a magyar emberek arról, hogy Ukrajna Brüsszel elképzelése szerint legyen az Európai Unió tagja.
A júniusi európai parlamenti választásokon világos üzenetet kell küldenünk Brüsszelnek. A magyar gazdák korábban egy petícióval elérték, hogy Brüsszel a támogatások egy részét nem a migrációra fordítja, most ismét változásra van szükség, erről kell szólnia a júniusi választásoknak
- fogalmazott Nyitrai Zsolt.
A miniszterelnök főtanácsadója a Ripostnak arra a kérdésére, hogy mit gondol a német gazdák megmozdulásáról, a következőket mondta:
A német gazdák nehéz helyzetben vannak, mert az ottani kormányzat nem képviseli az érdekeiket. Így nem csodálom, hogy különböző munkagépekkel megindultak a főváros irányába és úttorlaszokat képeztek. Ez a figyelemfelhívásnak egy erős formája
- fogalmazott Nyitrai Zsolt, aki bízik benne, hogy észbe kap a német kormány.
Arra vezetném vissza az egészet, hogy Brüsszel a génmódosított ukrán gabona ügyében is rossz döntést hozott, amikor megengedte a behozatalt, ráadásul Ukrajna uniós csatlakozása is felmerült, ami nagyon nehéz helyzetbe hozná a gazdákat, így ez ellen is tiltakozni kell. Szintén az elhibázott brüsszeli döntések és szankciók vitték az egekbe az energiaárakat. Mi azt mondjuk, hogy Brüsszelben változásokra van szükség, ezért is fontos a júniusi választás. Mi Magyarországon és Brüsszelben is kiállunk a magyar gazdákért és megvédjük az érdekeiket
- mondta Nyitrai Zsolt.
Nagy István agrárminiszter hangsúlyozta, hogy Ukrajna uniós tagsága sok kárt okozna a magyar gazdáknak, emellett arról is szót ejtett többek között, hogy 2023-ban új rekordot ért el a hazai agrártámogatás, amely meghaladta az 1300 milliárd forintot.
Uniós összevetésben is a legjobbak között vagyunk a támogatás mértékével
- emelte ki Nagy István.
Németországban megszorításokkal sújtják a gazdákat, nálunk támogatjuk őket
- hangsúlyozta a miniszter. Szólt arról is, hogy a talpon maradáshoz nagyobb fokú alkalmazkodásra van szükség, az idei évnek erről kell szólnia.
"Sokaknak érdemes átgondolni az ökológiai gazdálkodást, hiszen jövőre erre is lesz már támogatás" - emelte ki Nagy István, aki hozzátette, hogy 2028-tól új uniós agrárpolitikai ciklust szeretnének megalapozni.
Magyarország uniós elnökségére határozott elképzelésekkel készülünk
- emelte ki a miniszter.
Süle Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara általános agrárgazdasági ügyekért felelős országos alelnöke többek között azt emelte ki, hogy a tavalyi év nagy eredménye a földadó elleni petíció volt, így az önkormányzatok nem állapíthatnak meg adót a termőföldre. Hangsúlyozta, hogy februártól mintegy 70 pályázatot hirdet meg az agrártárca, illetve különféle kiadványokkal is készülnek.
Ami Ukrajnában zajlik és az, hogy az Európai Unió erre úgy reagál, hogy minden terhet a vidékre, a gazdákra akar hárítani, az elfogadhatatlan
- mondta Jakab István. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke hozzátette azt is, hogy a német gazdák romló helyzete rámutat arra, miként tud rombolni egy kormány, míg Magyarországon az érdekképviseletek egységesek és erősek, a magyar kormány pedig támogatja a gazdákat.
Júniusban sorsdöntő választás lesz. Európa sorsa ezen a választáson eldől
- hangsúlyozta Jakab István.