kulcsár edina
Különleges módszert alkalmaz a félelmek és sérelmek elengedésére Szabó Ágnes coach, aki a szürke hétköznapokon rendezőként és tévésként dolgozik, ám péntekenként a stresszoldás magasiskoláját műveli. Most beengedett a kulisszák mögé és felfedte a titkát!
Sokan küzdenek stresszel, traumákkal, múltbéli sérelmekkel. Ezeket oldja a wingwave módszer, így segít túljutni a gondjainkon. Szabó Ágnes megmutatta munkatársunknak, hogyan működik ez a gyakorlatban. Döbbenetes, milyen mélységekről húztuk ki a problémák méregfogát.
A pillangómódszernek is nevezett wingwave különlegessége, hogy nemcsak a tudatos életünkben tárja fel a félelmek és a stressz gyökerét, hanem egészen a magzati korig és a felmenőinktől, transzgenerációsan örökölt problémákat, traumákat is feldolgozza, anélkül, hogy mélyben vájkálna.
Amikor megérkezek Ágneshez, mosolyogva, tele energiával fogad. Odavezet egy íróasztalhoz, amin kék lap, egy toll és két vízzel teli pohár van. “A kék a kedvenc színem”- mondja, miután rákérdezek, van-e jelentősége a színnek a módszer szempontjából. Ezután látom, a ruhája is kék. Önazonos. Pont ezt akarom én is.
Egy történettel érkezem hozzá:
Napokkal ezelőtt megkérdezték tőlem, képes vagyok-e elengedni úgy a párom, hogy nem vagyok ott vele. Persze rávágtam az igent, hiszen nincs hozzám láncolva. Aztán döbbentem rá: hazudtam, kiborított az elengedés szó. Azóta olyan, mint a kisördög a váll fölött, visszatért ez a szó és nem hagy nyugodni
- mesélem.
Ágnes közel ültet magához. ”A hüvelyk- és a mutatóujját szorítsa össze és tartsa szorosan végig, a másik kezét pedig helyezze tenyérrel felfelé” - kéri. Egy barna kockacukrot tesz a tenyerembe és megpróbálja széthúzni az összeszorított ujjaimat. Nem tudja. “Ez lesz a cél” - mondja, hozzátéve: “Ha sikerül összezárva tartani az ujjait, a traumát, stresszt tudtuk oldani”. Ezután a barna cukrot fehérre cseréli. Szét tudja húzni az ujjaimat anélkül, hogy engedném. Döbbenten nézek rá. Mosolyog.
Olyanunk vagyunk, mint egy nagy számítógép. Amit oda beprogramoztak, ott van mélyen. A tudatalatti tisztában van vele, hogy a barna cukor az egészséges, ezért a fehér cukor – az egészségtelen - zavart okoz a rendszerben, ha a tenyérbe teszem. Önnek a kérdés, amit kapott, az okozhatott zavart, mert beprogramozta magának a ragaszkodást
- magyarázza, hozzátéve: “Ez stresszt okoz, a stressz pedig izomgyengeséget - az ujjteszt tudatja, hogy mi az, ami önnek stresszt okoz. Ha az adott téma stresszt jelent, egy mozdulatsorral feloldhatjuk” - fejti ki.
Belevágunk. A coach arra kér, hogy kövessem a tekintetemmel a kezét, miközben ő mozgatja jobbra-balra, és ha van valami, ami eközben eszembe jut, emlék, képfoszlány a múltból, szóljak.
“Megerőltetés, kimerültség, sérülés, fájdalom, elvesztés” - sorolja a szavakat. A keze jár, én pedig követem. Tizenöt másodpercig csinálja ezt, miközben eszembe jut a piros szín. Kéri, hogy megint szorítsam össze a két ujjam. “Piros” - mondja, és megpróbálja széthúzni az ujjaimat. Sikerül. “Itt van valami” - folytatja.
A nagymamám jut eszembe, öngyilkos akart lenni, piros volt a padló a vértől
- mesélem. Leírja. “Nagymama”, széthúzza az ujjaim, majd újabb mozdulatsor, követem a szememmel. Megáll, és újra megpróbálja széthúzni az ujjaim. Nem sikerül. Mozdulatsor. Újabb kép. “Az általános iskolai tanárnőm jut eszembe, piros volt a haja!” - nevetek.
Két órán át teszteljük a módszert: a végén kéri, csukjam be a szemem és mondjam meg, látok-e valamit.
A páromat látom, rám mosolygott
- felelem döbbenten. Kinyitom a szemem. Utoljára megint jön az ujjteszt.
“Elvesztés” - mondja ki a coach. Nem tudja széthúzni az ujjaim.
Ágnes szerint az elengedés gondolatát társíthattam az elvesztéssel. “Amint kimondták ezt önnek, más stresszt, traumát is feltéphettek vele. Ez olyan, mint a pillangóhatás, mint egy vírusos fájl a számítógépben. Feltéphették a gyerekkori traumáit, megnyithattak vele egy vírusos fájlt, ezt most megpróbáltuk visszazárni a megfelelő helyre” - magyarázta Ágnes.
Én egy shakespeare-i idézettel felelek, mert végre megértettem: "Üres a pokol, mert itt van minden ördög!". Az ördögök a saját traumáink, stresszeink metaforája, amelyek körülvesznek. A módszer pont ezek feldolgozásában segít. “Jól gondolja” - erősíti meg zárásként Szabó Ágnes.