tóth gabi
Ahogy az élet több területén, úgy az adózással kapcsolatban is változott néhány dolog tavalyhoz képest. Ezek a változások pedig nem csak a cégeket érintik. Mi után mennyi adót kell fizetni 2024-ben? Ezek a legfontosabb változások!
A 2024-ben életbe lépő adóváltozások közül az egyik a kiva feltételeinek a módosítása, de változott a globális minimumadó szabályozása, új adókedvezményt igényelhetnek bizonyos vállalkozások, a NAV pedig szja-bevallások mellett már az áfabevallások tervezetét is elkészíti. Mutatjuk, mi változott még!
Az Országgyűlés még 2023-ban úgy döntött, hogy szűk körben megnyitja a lehetőséget azoknak a cégeknek az átstrukturálására, amelyek a kisvállalati adót (kiva) választották. A korábbi szabályok alapján a kiva szerint adózók nem egyesülhettek más társasággal, nem válhattak szét, különben elveszíthették a kedvezményes adózás lehetőségét, és két évig nem is választhatták újra ezt. Ez a korlátozás számos cégcsoport életét nehezítette meg, egy már életbe lépett törvénymódosítás viszont lehetővé teszi – szűk körben ugyan –, a kivával adózó cégek egyesülését, szétválását – mondta a Világgazdaságnak Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere.
2024. január 1-étől életbe lépnek a globális minimumadó, azaz az ún. GLOBE - szabályok. A szabályozás kizárólag a legnagyobb -750 millió eurót meghaladó- bevétellel rendelkező vállalatcsoportokat érinti. Ez Magyarországon körülbelül 2-3ezer vállalkozást jelent. A GLOBE lényege, hogy amennyiben egy multinacionális vállalatcsoport adott országbeli effektív adókulcsa nem éri el az elvárt minimum mértéket, azaz a 15%-ot, úgy kiegészítő adót köteles fizetni.
A francia modell alapján bevezetett kutatás-fejlesztési (k+f) adókedvezményt a globális minimumadó számítása során lehet igénybe venni az adókötelezettség 100%-áig, megfelelő mértékű elszámolható költség esetén az elszámolás évében, illetve az azt követő három évben.
A NAV 2024-ben az szja-bevallások mellett már az áfabevallások tervezetét is elkészíti. Azok az adózók, akik elfogadják a kiajánlott bevallást, nem lesznek kötelesek belföldi összesítő jelentés készítésére sem, ami jelentős adminisztratív könnyebbség lehet. Érdemes továbbá a megbízható adózó minősítésre törekedni, ugyanis az a megbízható adózó, amely az áfabevalláshoz a gépi interfész alkalmazást választja, a bevallás esedékességétől számított tizenöt napig mentesül az ellenőrzés alól. Ezen idő alatt az esetleges hibák és eltérések javíthatók, ráadásul még az önellenőrzési pótlékot sem kell megfizetnie a vállalkozásnak.
2024. január 1-jétől egységesülnek az adótartozással rendelkezők közzétételére vonatkozó szabályok az önkormányzati és az állami adóhatóságok esetében. Az önkormányzati adóhatóságok ezentúl azoknak a vállalkozóknak a nevét teszik közzé, akiknek az adótartozása meghaladja az ötszázezer forintot és kilencven napon keresztül folyamatosan fennáll. A NAV pedig a száznyolcvan napnál hosszabb ideje, összesítve százmillió forint feletti adótartozással rendelkező vállalkozók nevét teszi nyilvánossá, akik nem állnak csőd-, felszámolási vagy kényszertörlési eljárás alatt.
Évente háromszor adható csekély értékű ajándék a magánszemélyeknek (nem csak munkavállalóknak, hanem bármely magánszemélynek), amelynek értéke juttatásonként nem haladhatja meg a minimálbér 10 százalékát (vagyis a 26.680 forintot). A juttatás bruttó értékének 1,18-szorosát 15% szja-t és 13% szociális hozzájárulási adó terheli az RSM Hungary adószakérői szerint.
Eddig a sorsolásos játékból (lottó, kenó, puttó) származó jövedelem adóköteles volt, 2024 januárjától viszont a játékokon való részvételi kedv fokozása érdekében az engedélyhez kötött sorsolásos játékból (pl.: lottó, kenó, puttó) származó jövedelem adómentes lesz.
Változik a kedvezményes áfakulcsú és az adómentes termékek és szolgáltatások köre. 2024. január 1-jétől 18 százalékos áfakulcs alá sorolják a túró rudit és 5%-ra csökken az egyes művészeti alkotások importjának áfa kulcsa.