tóth gabi
Dömötör Csaba parlamenti államtitkár tett bejelentést a Facebookon.
Még meg sem érkezett minden háztartásba, de már így is háromszázezren küldték vissza a legújabb szuverenitásvédelemről szóló nemzeti konzultációt. A kormány tájékoztatása szerint a kérdőíveket postán küldik meg legkésőbb karácsonyig, a kitöltött kérdőíveket ingyenesen lehet visszaküldeni, a feladási határidő 2024. január 10.
Dömötör Csaba parlamenti államtitkár jó hírt közölt a minap, egy Facebook videóban beszélt arról, hogy
sokak nagy örömére mostantól már online is kitölthető a konzultáció.
A 11 kérdésből álló kérdőívet ezen a linken tudod elérni és kitölteni.
Dömötör Csaba a videóban megjegyezte, hogy bár a tapasztalatok azt mutatják, hogy a legtöbben még mindig papír alapon töltik ki a konzultációt, egyre magasabb az interneten válaszolók aránya. Ezért döntöttek úgy, hogy ezúttal is biztosítják mindkét lehetőséget.
Az államtitkár kiemelte:
A konzultációban nagyon sok aktuális kérdés van. de a legnagyobb vita ezekben a napokban kétségkívül az ukrán csatlakozásról zajlik. Brüsszelben arról döntöttek, hogy megkezdik a csatlakozási tárgyalásokat. Szerintünk ez rossz döntés!
Dömötör hozzátette, hogy Brüsszel úgy gyorsítaná fel az eljárást, hogy semmiféle hivatalos kalkulációt nem hoztak nyilvánosságra a tagság hatásairól. Így azt sem tudni, hogy ez a csatlakozás mennyibe kerülne a magyar adófizetőknek. A Fidesz országgyűlési képviselője megjegyezte, hogy Brüsszel nem kérte ki az emberek véleményét a témában, a kormány azonban megtette, és megkérdezte a magyarokat.
Dömötör Csaba videóját itt tekintheted meg teljes egészében:
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő korábban elmondta, hogy a már visszaküldött kérdőívekből az derül ki, hogy a válaszadók 98 százaléka szerint még nem adottak a feltételek Ukrajna EU-csatlakozásához.
A nemzeti konzultációban feltett kérdés így hangzik pontosan:
Brüsszel Ukrajnát is fel akarja venni az Európai Unióba.
Erősödnek az Ukrajna teljes jogú EU-tagságát szorgalmazó hangok, pedig egy hadviselő országról van szó. Ukrajna felvétele alapjaiban forgatná fel a jelenlegi uniós támogatási rendszereket. A jelenlegi szabályok alapján teljes jogú tagként Ukrajna kapná az uniós források jelentős részét.
Ön mit gondol erről?
Íme a válaszlehetőségek:
A magyar miniszterelnök péntek reggel Brüsszelből adott élő interjút a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorának. Ennek során Orbán Viktor elmondta, hogy nyolc órán keresztül próbálta meggyőzni a többi uniós tagállam vezetőjét, hogy ne tűzzék napirendre az Ukrajna európai uniós csatlakozásáról szóló javaslatot. A kormányfő szerint a döntés időszerűtlen. A többi 26 tagállam ennek ellenére - Magyarország kivonulása mellett - úgy döntött, támogatják a tárgyalások megkezdését Ukrajnával.
Nem akartam Magyarország lelkiismeretét magamra venni, ezért mondtam, hogy csináljátok egyedül
– rögzítette a kormányfő annak kapcsán, hogy miért vonult ki tegnap az ülésteremből, amikor elkezdték tárgyalni Ukrajna EU-tagságát. A miniszterelnök hozzátette:
Magyarország nem veszít semmit, mivel a végső döntést a nemzeti parlamenteknek kell majd kimondania a csatlakozásról.
Dömötör Csaba a helyzet komolysága miatt továbbra is arra kért mindenkit, hogy mondják el véleményüket a nemzeti konzultáció segítségével. Erre most már online és postai úton is lehetősége van az embereknek.