Nyolc érdekesség, amit kevesen tudnak Karikó Katalinról
Sosem gondolnád, hogy milyen furcsa fogadalmat tett a magyar kutató, amikor bejutott az egyetemre. A Ripost összegyűjtött néhány kuriózumot a biokémikusról, aki vasárnap veszi át a Nobel-díjat.
A világ legnagyobb tudományos elismerését XVI.Károly Gusztáv svéd király adja át a stockholmi hangversenyteremben rendezett ceremónián, ünnepélyes keretek között.Karikó Katalin az amerikai Drew Weissmannal megosztva az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséért kapta meg az orvosi-élettani Nobel-díjat. A magyar származású kutatóról azonban sokan nem tudják, hogy - a kemény munkán kívül - mi segítette idáig.
Érdekességek a világ egyik legjobb kutatójáról
Karikó Katalin úttörő munkássága új távlatokat nyitott többféle betegség kezelésében, illetve megelőzésében. Ő az első magyar nő, aki Nobel-díjat vehetett át. A kutató óriási elismerést tudhat magáénak, igazi magyar történet az övé, de kevesen tudják, hogy Katalin:
Felvételije évében elment a Hági étterembe, ahol evett egy hideg, tejfeles meggylevest és megfogadta, hogy ha bejut az egyetemre, akkor minden évben visszatér és eszik egy tányér meggylevest. Azóta is betartja fogadalmát.
Elsőben csak négyes volt az átlaga, miközben a fél osztály kitűnő volt.
Soha nem álmodott arról, hogy a kutatásaiért díjat kap, számára sosem volt fontos, hogy "megveregessék a vállát".
Munkássága során többször is "lefokozták" vagy elbocsátották.
Karikó életfilozófiája szerint a tehetség kevésbé számít, mint a szorgalom és az elszántság.
Középiskolás korában a stressz kutatójaként ismertté vált Selye János könyvét olvasta. Azóta is abból merít erőt: mindig arra koncentrál, amin változtatni tud.
A kutató azt vallja: a legtávolabbinak tűnő álom is megvalósítható, és a legbonyolultabb probléma is megoldható, ha kisebb célokra és feladatokra daraboljuk.
Mindig is az motiválta, hogy az emberek szenvedéseire megoldást találjon.