kulcsár edina
Nem mindenhol az önkormányzat vagy útfenntartó dolga eltakarítani a havat. Van, ahol a lakóknak kötelességük ezt megtenni. Mutatjuk, hogy kinek hol kell eltakarítania a napokban lehullott hómennyiséget.
Minden közterületnek megvan a maga gazdája, akinek tisztán kell azt tartania. Tartoznak útszakaszok az önkormányzatokhoz, a közútkezelőhöz, a társasházak lakóihoz és a családi házban élőkhöz is. A takarítást pedig nem pusztán esztétikai kérdés, ha megsérül valaki az el nem takarított hó miatt, kártérítésre kötelezhető a terület kezelője!
Az országos gyorsforgalmi, fő- és mellékutak üzemeltetéséért és fenntartásáért a Magyar Közút Nonprofit Kft. felel. Ez több, mint 31.000 kilométernyi útszakaszt jelent. Folyamatosan figyelik az időjárás előrejelzést, és ha az alábbi feltételek teljesülnek, nekilátnak a hó eltakarításának:
A weboldalukon olvasható tájékoztatás szerint mintegy 700 munkagépet tudnak bevetni ha havazik, tehát egy gépre átlagosan nagyjából 40 kilométernyi út jut, ekkora területet, a fel- és levonulásokkal, só- és üzemanyag feltöltésekkel együtt 2-4 óra alatt tesznek meg, ennyi idő alatt pedig intenzív havazás esetén újra megmaradhat a hó a burkolaton.
Budapesten a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. látja el a járdák, lépcsők, bicikliutak és a szilárd burkolatú utak hóeltakarítást és síkosságmentesítését. Ez több, mint 3000 kilométernyi útszakaszt jelent. Az FKF szigorú prioritási sorrendben takarítja el a havat: először jönnek a hidak, felüljárók, az autópályák és a fő közlekedési utak fővárosi bevezető szakaszai, majd az autóbuszvonalak hegyvidéki szakaszai és egyéb közösségi közlekedési útvonalak, ezt követően pedig a kórházakhoz, rendelőintézetekhez, a lakossági ellátást biztosító logisztikai bázisokhoz vezető utak következnek. A mellékútvonal-hálózaton csak a főutak rendbetétele után kezdődhet meg a munkavégzés-írják a közleményükben.
A fővárosban a tömegközlekedési járművek megállóit a BKV Zrt. vagy egy általa megbízott alvállalkozó takarítja, más városokban pedig az ott működő közlekedési cégek vagy az általuk megbízott alvállalkozók.
A fővároshoz és a közúthoz nem tartozó területek a helyi önkormányzatokra vannak bízva. Ez alól kivétel a házak előtti járdaszakasz, amit mindenhol -a fővárosban és vidéken is- az ott lakóknak kell eltakarítani, vagy nekik kell megbízni ezzel a feladattal valakit.
A jogszabályok értelmében a házak, ingatlanok előtti járdák síkosságmentesítése a tulajdonos kötelessége, egészen az út szegélyvonaláig. Társasházak esetén a lakóközösségeknek kell gondoskodnia a hó eltakarításáról. Arra is érdemes figyelni, hogy a törvény szerint a takarításhoz tilos nátrium-kloridot, vagyis sót használni a járdákon és a telkeken belül is! Azt sem árt tudni, hogy a fővárosban egy rendelet értelmében a járdáról letakarított havat a 8 m-nél szélesebb kocsiutak esetében az úttest szélére lehet tolni, a csatornalefolyó szabadon hagyásával. Az ennél keskenyebbeknél a havat a járda szélén kell összegyűjteni úgy, hogy a gyalogosok számára 1,5 méter széles terület szabadon maradjon.
Az esetleges kártérítési igény érvényesítésének módját az határozza meg, hogy kocsival, vagy gyalogosan ért valakit baleset-írja a D.A.S. jogvédelmi biztosító. Abban az esetben, ha bizonyítható, hogy valaki a jég és hómentesítési kötelezettségének nem tett eleget, akkor a törvény értelmében kártérítési kötelezettsége áll fenn. Már csak meg kell találni, kihez is tartozik a terület, ahol megsérültünk. Ebben segíthet a fenti felsorolás. Fontos tudni, hogy a balesetet, sérülést szenvedőnek kell bizonyítania, mikor és hol történt az eset, ahogy a felelős felkutatása is az ő feladata. Éppen ezért a baleset után érdemes minél több bizonyítékot rögzíteni a helyszínen. A kártérítés, sérelemdíj iránti igényt és az ezekhez kapcsolódó bizonyítékokat írásban kell benyújtani a terület tisztán tartásáért felelős cégnek, személynek.