Magyar Péter mindenkit megaláz: nyugdíjasokat, a szavazóit és a saját családját is

INSIDER
Létrehozva: 2023.12.13.
Módosítva: 2023.12.13.

Egy forralt bor miatt is elvehetik a jogosítványt: ennyit kell várni, ha mégis megittad!

Még mindig sokak fejében él az a tévhit, hogy az adventi vásárokon kapható forró italok nem, vagy alig tartalmaznak alkoholt. Ezzel szemben az igazság az, hogy egy forralt bor erősebb, mint egy sör!

Aki a karácsonyi vásárokat autóval látogatja meg, ügyeljen rá, hogy a forralt bor elfogyasztása után ne üljön azonnal az autóba, de még elektromos kerékpárra se. Aki mégis így tesz, az ittasan vezet és bukhatja a jogosítványát. Mutatjuk mennyit kell várni, ha mégis megiszik valaki egy pohár forralt bort.

forralt bor
Tényleg alig van alkohol a forralt borban? Fotó: Markovics Gábor

Tévhit, hogy a forralt borban alig van alkohol

Mivel a bor hígítva van, ráadásul a melegítés hatására az alkohol jelentős része el is távozik az italból, sokan hiszik azt, hogy simán lehet vezetni is úgy, ha ittak egy pohárral. Az igazság ezzel szemben az, hogy a vízzel hígított bort fahéjjal, naranccsal, cukorral és szegfűszeggel ízesítve kell feltenni főni, de felforralni egyenesen tilos, ha jó minőségű forralt bort szeretnénk végeredménynek. A közepes, vagy alacsony lángon való melegítéstől pedig nem párolog el az italból az alkohol!

Erősebb ital, mint a sör

A forralt borok alkoholtartalma olyan 7% és 10% között változik, vagyis ugyanannyira erősek, mint egy belga sör és erősebbek, mint egy nagyüzemi világos. Ráadásul a hideg sörrel szemben a forralt bor nem meglepő módon meleg, és cukrot is tartalmaz, ezért gyorsabban szívódik fel az emberi szervezetben. Ez pedig azt jelenti, hogy nagyon hamar ki lehet mutatni. A forralt borból származó alkohol egy részét már a száj- és gyomornyálkahártyán keresztül is felveszi a szervezet, emiatt az alkohol gyorsabban fejti ki a hatását és hamarabb növeli meg a vér alkohol szintjét, mint a sima bor, vagy sör.

Bűncselekmény vagy szabálysértés az ittas vezetés?

Attól függ. Ha a szervezetünkben található véralkoholszint nem éri el a 0,50 gramm/liter véralkohol-koncentrációt, illetve 0,25 milligramm/liter légalkohol-koncentrációt, akkor szabálysértés. Ha ennél nagyobb az érték, akkor már bűncselekmény.

 

Szinte mindegyik karácsonyi vásárban kapni forralt bort. Fotó: Markovics Gábor

Mennyi időt kell várni az indulás előtt?

Nagyon egyénfüggő, de egy 80 kilós férfinak legalább 2-3 órát, egy 60 kilogrammos hölgynek pedig még ennél is többet érdemes minimum várnia, mielőtt volán mögé ül. Átlagosan ennyi idő alatt bont le ugyanis a szervezet 2,5 dl forralt borból származó alkoholt, de ez változhat a forralt bor alkohol és cukortartalmával. Más vélemények szerint óránként kevesebb, mint 30 gramm alkoholt tud a máj lebontani, ami azt jelenti, hogy egy pohár (2dl) forralt bort 1-1,5 óra alatt tud lebontani, de ez sok minden mástól is függ. Például, mennyire egészséges a májunk, vagy hogy ettünk-e, mielőtt alkoholt ittunk. A Közlekedéstudományi Intézet ezzel szemben azt javasolja, a legegyszerűbb, ha betartjuk a 8-12, de még inkább a 12-24-es szabályt, vagyis miután alkoholt ittunk minimum 12 órán keresztül ne üljünk volán mögé.

A másnappal is vigyázni kell

Nem csak az aznap elfogyasztott alkoholmennyiség után tilos és életveszélyes volán mögé ülni, de a másnaposan való vezetéssel is óvatosnak kell lenni. Hiába hiszi azt valaki, hogy kialudta az előző napi alkoholfogyasztást, vagy érzi úgy, hogy simán haza tud vezetni, ha alkohol van a szervezetében és elkapják, nagyon sokat kell érte fizetnie. A jogszabályok szerint ugyanis a szankciókat a vér-, illetve légalkoholszint alapján vetik ki a sofőrökre, nem az alapján mikor ittak utoljára.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek