kulcsár edina
Főleg az időseknek és a krónikus betegségben szenvedőknek nem árt tisztában lenni azzal, melyik betegségnek milyen tünetei vannak és épp melyik vírus terjed a közösségben. Ebben más az influenza és a covid.
Ilyenkor nagyon gyakori, hogy a munkahelyeken, zárt közösségekben megszaporodnak a náthás, köhögéses, influenzaszerű tünetek. Mikor kell ezekkel orvoshoz fordulni és mikor felesleges? Íme néhány hasznos tanács ezekre az esetekre!
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legutóbbi tájékoztatása szerint november végén az országban 23.000 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 226.500 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. Az influenzaszerű megbetegedésben leginkább a 15-34 éves és a 35-59 éves korosztály érintett, más légúti fertőzések pedig javarészt a 0-14 éves korosztályt érintik. Az NNGYK-hoz beküldött minták influenza pozitivitási aránya 1,2%-os, a SARS-CoV-2 (covid, vagy koronavírus) pozitivitási aránya 29,0% volt. A szövődmények miatt kórházba került betegek nagy része 60 éves vagy annál idősebb, közel 20%-uk pedig 2 éves vagy annál fiatalabb.
Egy sima megfázás ritkán jár együtt lázzal, de ugyanúgy vírus okozza, mint az influenzát vagy a koronavírust. A leggyakoribb tünetei a következők: fejfájás, izomfájdalom, köhögés, nyomás a fülben és az arcban. Ezzel szemben az influenza jellemzően levertséggel, gyakran pedig lázzal jár együtt, de a gyakori tünetek között a hidegrázás, alvási nehézség és étvágytalanság is szerepel. Ezekhez képest pedig a covid egy akár hetekig is elhúzódó fertőzés és a különböző variánsai eltérő tünetekkel járhatnak együtt. A most fertőző variáns tünetei a következők:
Mivel mindhárom betegség fertőző, ezért még enyhe tünetek esetén is maradjunk otthon, hogy megóvjunk másokat. Főleg azokat, akik a szövődmények miatt akár kórházba is kerülhetnek, vagy bele is halhatnak a betegségbe.
Fontos tudni, hogy a megfázáshoz hasonló tünetek általában kezelés nélkül, maguktól is elmúlnak. Az, hogy kinek és milyen kezelésre van mégis ilyenkor szüksége, a tünetek súlyossága, az alapbetegségek és az aktuális egészségügyi állapotunk határozza meg- mondta a CNN-nek egy sürgősségi orvos. A vírusos megbetegedések például nagyobb veszélyt jelentenek a 65 év felettiekre, és az immunhiányos vagy súlyos szív és érrendszeri betegségben szenvedőkre. Nekik érdemes a tünetek megjelenése után otthon koronavírus tesztet csinálniuk és pozitív eredmény esetén értesíteni a kezelőorvosukat, háziorvosukat.
A legtöbb embernek nem szükséges felkeresnie a háziorvosát, ha megfázáshoz hasonló vírusos betegsége van, az ezt igazoló dokumentumot (táppénzes papír, „gyógyulási igazolást”) pedig ráér a tünetek megszűnése után is átvenni. Az idősek, krónikus betegek vagy a nagyon fiatalok esetén azonban más a helyzet. Nekik súlyosbodó tünetek, zavartság, folyadék visszatartási zavarok, légszomj, szűnni nem akaró fejfájás, több napos láz, babák estén nyűgösség, aluszékonyság estén mielőbb orvoshoz kell fordulni.