Létrehozva: 2023.11.12.

A 10 leggyakoribb halálok egyike a tüdőgyulladás - hogyan előzhető meg?

A megfázásos, influenzás időszakban a tüdőt érintő megbetegedések száma is megemelkedik. A tüdőgyulladás ezek közül az egyik legsúlyosabb betegség, de szerencsére könnyen megelőzhető. Mi kell hozzá?

A WHO 2009-ben hirdette meg a Tüdőgyulladás Világnapját, amit azóta is minden évben november 12-én tartanak meg, hogy felhívják a figyelmet a megelőzés, a szűrés és az idejében megkezdett kezelés fontosságára. Ennek apropóján összegyűjtöttünk mindent, amit erről a pusztító kórról tudni érdemes.

influenza nátha tüdőgyulladás
A tüdőgyulladás súlyos betegség, de könnyen megelőzhető. Fotó: Pixabay

Mitől lehet tüdőgyulladásunk?

A betegség kialakulhat vírustól, baktériumtól, gombától de akár egy tüdőbe kerülő idegen tárgytól is. A leggyakrabban azonban valamilyen bakteriális fertőzés miatt vagy a covid és az influenza szövődményeként alakul ki. Az úgynevezett típusos tüdőgyulladás vagy más néven pneumonia leggyakoribb okozója pedig a pneumococcus baktérium.

Mik a betegség tünetei?

Tévhit, hogy a tüdőgyulladás minden esetben komoly panaszokkal jelentkezik. Előfordul, hogy az enyhébb, meghűléshez hasonló tünetek jelzik a betegséget, az időseknél viszont sokszor az egyetlen jelentkező tünet a tudatzavar. A bakteriális tüdőgyulladás tünete a magas láz, ami gyakorta hirtelen alakul ki, a hidegrázás, a zavartság, a szapora pulzus, az izomfájdalom, a légzési nehézség, köhögés levegővételre, köhögésre fokozódó oldalszúrás, hasi fájdalom, hasmenés és az általános rossz közérzet. A típusos tüdőgyulladás tünetei ezek mellett a véres köpetürítés, a szapora légzés, a mellkasi fájdalom, a hátfájdalom és a légszomj is lehet.

Kikre veszélyes ez a betegség?

A tüdőgyulladás nehezen kezelhető, életveszélyes betegség, ami világszerte a gyermekek körében a legtöbb halálesetért felel, de az idősebb korosztály és az alapbetegséggel küzdők is fokozott fertőzésveszélynek vannak kitéve. Rizikófaktornak számít az

  • 5 év alatti és 65 év felett életkor;
  • a dohányzás;
  • a krónikus légzőszervi megbetegedések;
  • a cukorbetegség, szívelégtelenség, veseelégtelenség;
  • a legyengült immunrendszer;
  • az alkohol- és drogfüggőség.

Milyen vizsgálattal diagnosztizálható a betegség?

A hagyományos orvosi vizsgálaton és laborvizsgálatokon kívül (pl. a háziorvos meghallgatja a tüdőhangot) egy mellkas röntgenvizsgálattal, vagyis tüdőszűréssel. Az ezzel kapcsolatos legfontosabb információk itt olvashatók.

Kell fizetni a tüdőröntgenért?

Beutalóval vagy 40 éves kor felett évente egy alkalommal a tüdőszűrés az állami fenntartású intézményekben ingyenes. Ez alatt a kor alatt, nem a lakóhelyünk szerint illetékes kórházban végzett vizsgálatért vagy a munkaalkalmassági céllal végzett vizsgálatért már fizetni kell ugyanezekben az intézményekben.

Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Az egészséges életmód, a rendszeres szűrés és a gyakori kézmosás mellett erősen ajánlott felvenni az elérhető oltásokat, amikkel hatékonyan lehet a betegség ellen védekezni. Az egyik ilyen oltás az influenza elleni vakcina - ami a rizikócsoportba tartozóknak ráadásul ingyenes is -, a másik pedig a pneumococcus elleni védőoltás.


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek