tóth gabi
A tanulmány szerint Európa a világ legbékésebb régiója, és a tíz legbékésebb ország közül hétnek ad otthont.
A Globális Békeindexnek nevezett, az Institute of Economics and Peace által készített tanulmány 163 országot rangsorol. A legbiztonságosabb országnak Izlandot választották, jóllehet a szerkesztők megjegyzik, hogy a sorrendet még a vulkáni tevékenységek kitörése előtt állapították meg. A képzeletbeli dobogó második és harmadik helyén Dánia és Írország áll.
Magyarország az előkelő 18. helyet szerezte meg, európai uniós összevetésben pedig a 11. helyen végzett.
Ezzel az eredmény hazánk olyan országokat előz meg, mint Belgium (20), Észtország (25), Lettország (27), Litvánia (36), Norvégia (24), az Egyesült Királyság (37), az Amerikai Egyesül Államok (131), Svédország (28), Lengyelország (29), Spanyolország (32), Olaszország (34) vagy Görögország (60).
Magyarországot az különbözteti meg az imént felsorolt országok többségétől, hogy hazánk minden erejével küzd az illegális bevándorlással szemben, aminek eredményeként Magyarországon nem tartózkodnak illegális migránsok. A muszlim bevándorlók által elkövetett erőszakos bűncselekmények és a Hamász-párti tüntetések mind-mind rontanak a felsorolt országok megítélésén. Amint arról a Ripost beszámolt, Orbán Viktor korábban kategórikusan kijelentette:
Ami nálunk is meg kell hogy kongassa a vészharangot, az az, hogy tüntetések vannak a terroristák mellett egész Európában. Magyarországon is próbálkoztak, de itt ilyet nem lehet rendezni. Nem is fogunk erre semmilyen engedélyt megadni
A három legkevésbé biztonságos országnak Szíria, Jemen és Afganisztán számít. Ugyanakkor az Amerikai Egyesült Államok 131. helyezése is megdöbbentőnek számít, különösképpen úgy, hogy a szomszédos Kanada a 11. helyen áll. Az elemzésben kitérnek erre, és azt mondják, hogy az USA-ban a gyilkosságok számának folyamatos növekedése az, ami rontja a biztonságot. Jelenleg az Egyesült Államokban százezer emberre vetítve több mint hat emberölés történik, ez a legtöbb nyugat-európai ország értékének a hatszorosa.
A globális béke megítélésében jelentős szerepet játszott az orosz-ukrán háború. Izrael a 143. helyen áll a listán még úgy is, hogy a palesztin-izraeli konfliktus a sorrend kialakulásakor még ki sem tört.
Michael O’Shea az International Interest hasábjain ír arról, hogy miközben a vezetők Izrael támogatásáról beszéltek, addig olyan városok, mint Washington, London és Sydney a Hamász-párti tüntetésekkel küzdenek. Hasonló volt a helyzet a nagy egyetemeken is. Ennél is fontosabb, hogy az antiszemitizmusból eredő erőszak megint megsokasodott. Franciaországban például az október 7-i támadások óta 1040 incidenst regisztráltak. A szerző a cikk végén kiemeli:
Budapest az egyetlen olyan nagy európai főváros, amely megérdemli a „zsidók számára biztonságos” jelzőt.