INSIDER

Szerző t.t.

Létrehozva: 2023.11.16.
Módosítva: 2023.11.16.

Ez gáz. Az oroszok már megint a spájzban vannak, Brüsszel ezt nagyon benézte

Orosz gáz helyett orosz LNG-t importál az EU. Az USA és Oroszország az elhibázott uniós energiapolitika nyertese.

Az EU energiaügyi biztosa, Kadri Simson Magyarországot bírálta a Politico Fenntarthatósági jövő hete csúcstalálkozóján, amiért a magyar kormány továbbra is  gázt vásárol Oroszországtól, arról azonban nem szólt, hogy a vezetékes gáz kiváltására a tagállamok növelik az orosz LNG, azaz a cseppfolyós földgáz importját. Oroszország mára az USA után a második helyre jött fel az EU-ba irányuló LNG-t exportáló országok sorában. Az már csak hab a tortán, hogy az LNG esetében az egységnyi mennyiségű energia termelése és felhasználása során jóval több üvegházhatású gáz kerül a környezetbe, mintha ezt az energiát a szénerőművek szolgáltatnák.

 LNG-t szállító
Az uniós LNG-import jelentős része Oroszországból érkezik. Fotó: VladSV

Az EU energiaügyi biztosa arról is megfeledkezett, hogy az orosz földgázról való leválást Ausztria, Szlovákia sem tudja egyik napról a másikra megoldani, és Olaszország is vásárol gázt Oroszországtól az Ukrajnán áthaladó vezetékből, amit az ukrán kormány 2025-től le akar zárni.
(Nem véletlen, hogy Magyarország a bizonytalan ukrajnai helyzet miatt a Török Áramlaton keresztül szerzi be földgázimportjának legnagyobb részét.)
Az European írása szerint az európai országok január és szeptember között nagyjából ugyanannyi cseppfolyósított földgázt, vagyis LNG-t importáltak, mint a tavaly, de Spanyolországban és Belgiumban 50 százalékkal, Franciaországban 40 százalékkal nőtt a cseppfolyósított gáz importja. Ráadásul a három nemzet importjának 15-37 százalékát Oroszországból szerezte be.
Az ukrajnai háború egyértelműen megmutatta Németország függőségét az orosz földgázellátástól. 2022 augusztusának végén Oroszország leállította az Északi Áramlat vezetéken keresztül Németországba irányuló földgázexportot. Nem sokkal később a csővezeték szinte teljesen megsemmisült egy szabotázscselekmény következtében
Az energiahordozó helyettesítését most az LNG biztosítja, amelyet Németország nagyrészt közvetlenül az USA-tól vásárol, de orosz LNG is érkezik a németekhez Belgiumból és Hollandiából, a meglévő Európán belüli vezetékhálózaton keresztül – állítja az Institute for Energy Economics and Financial Analysis ( IEEFA ) energiaszolgáltató agytröszt.
Az agytröszt feltételezi, hogy az oroszországi LNG-import tovább fog növekedni, mivel Oroszország egyre inkább az LNG-exportra támaszkodik az Északi Áramlat megsemmisült vezetékei miatt. Az USA még mindig a legfontosabb LNG-exportőr az EU-ba, de a legfrissebb adatok szerint Oroszország most a második helyen áll.

Azt a mesét pedig, hogy a cseppfolyósított földgáz állítólag tiszta energiaforrás, már rég megcáfolták.  Michael Höft, a német közszolgálati csatorna, az ARD szerzője a közelmúltban közölt elrettentő tényeket arról, hogy az USA-ból érkező  cseppfolyósított földgáz kitermelése radioaktív hulladékhoz, megmérgezett folyókhoz és hatalmas környezetszennyezéshez vezet.  Speciális kamerával dokumentálták a kitermelési lánc során a légkörbe kerülő, a széndioxidnál jóval veszélyesebb üvegházhatású metánkibocsátást. Robert W. Howarth, a Cornell Egyetem professzora szerint 

"az LNG-ből származó üvegházhatású gázok teljes kibocsátása 24-274%-kal magasabbmagasabb, mint a széné."

 Vagyis  lényegesen kevésbé lenne káros az éghajlatra és az egészségre, ha az európai országok a szénre támaszkodnának, ahelyett, hogy az Egyesült Államokból repesztéses technológiával kinyert, majd cseppfolyósított gázt importálnának. 
 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek