kulcsár edina
Magyarországhoz hasonlóan, Ausztriában is többségében Oroszországból származó gáz és olaj kerül felhasználásra, így az orosz energiahordozók szankcionálása már rövid távon is gazdasági katasztrófához vezetne az országban.
Ausztria nem képes leállni az orosz földgáz vásárlásával - jelentette ki az OMV energiaipari óriásvállalat vezérigazgatója a Die Presse osztrák napilap online kiadásának adott interjújában.
- fogalmazott Alfred Stern, aki azt is kifejtette, hogy néhány uniós országgal ellentétben Ausztria "nehéz helyzetben van", ha alternatív energiaforrásokról van szó, mivel "az országnak nincs hozzáférése a tengerhez, így nincs hozzáférése a cseppfolyósított földgázhoz sem."
Az orosz gázszállítások leállítását lehetetlennek tartó Stern kifejtette azt is, hogy mindez nem azt jelenti, hogy az OMV ne tett volna lépéseket Oroszországgal szemben az orosz-ukrán háború miatt. Mint mondta, az energiaipari vállalat korább leállította oroszországi befektetéseit és azt is fontolgatja, hogy kilép a Juzsno-Russzkoje olaj- és gázmezőfejlesztési projektből.
Az OMV egy erről szóló korábbi közleményében az áll, hogy a döntés értelmében a jövőben nem fektetnek be Oroszországba és hogy Oroszországot már nem tekintik az OMV kutatási és termelési portfóliója egyik kulcsfontosságú régiójának. Emellett megkezdik a Juzsno-Russzkoje olaj- és gázmező fejlesztési projekt 24,99 százalékos részesedésének stratégiai felülvizsgálatát. "Ez minden lehetőséget magában foglal, beleértve a kilépési lehetőségeket is" - áll a közleményben.
A Juzsno-Russzkoje olaj- és gázmező az egyik legnagyobb Oroszországban. A kitermelési licenc a Szevernyeftyegazprom tulajdona. Ebben a cégben 40 százalékos részesedéssel rendelkezik a Gazprom, és jelentős tulajdonhányada van a német Wintershall Dea GmbH és az osztrák OMV Exploration and Production GmbH cégeknek.
Az osztrák politikai és üzleti élet befolyásos szereplői között egyébként nem az Stern az egyetlen, aki szerint egyszerűen lehetetlen egyik napról a másikra megszüntetni az orosz energiahordozók importját. Karl Nehammer osztrák kancellár a hét elején például úgy fogalmazott a témában, hogy nem támogatja az Oroszországból Európába irányuló kőolaj- és földgáz szállításának korlátozását.Részünkről egyértelműen el kell utasítani minden olyan elképzelést, amely az orosz gáz vagy az orosz olaj importjának leállítására irányul
- mondta Nehammer az OE24 televíziónak adott interjúban.