tóth gabi
Kitálalt az orosz állami gázipari vállalat vezérigazgatója.
Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója egy pénteken megjelent interjúban kijelentette, hogy továbbra is irdatlan mennyiségű orosz gázt fogyasztanak azok az uniós tagállamok, melyek korábban többször megígérték, hogy leszoknak az orosz energiáról - írja a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
- fogalmazott a Rosszija-1 orosz állami műsorszolgáltatónak nyilatkozva Miller.
- mondta Miller, aki azt is elárulta, hogy a legtöbb orosz gáz jelenleg Ukrajnán keresztül jut el Európába, azon belül is elsősorban a baumgarteni (Ausztria) gázközpontba, ahonnan az EU-országokba szállítják tovább energiahordozót.
Fontos elmondani, hogy november 1-jén a Gazprom vezetője azt mondta, hogy a nyugati országok üzleti képviselői szeretnék, ha az oroszországi gáz visszatérne piacaikra. Miller szerint a következő évtizedekben növekvő kereslet közepette a nyugati országok gázpiaca szűkös maradhat, és ezt a tendenciát nem fogják tudni megfordítani.
Miller hangsúlyozta, hogy a gázpiac fejlődését mostantól olyan új gazdasági központok határozhatják meg, mint a globális dél és az ázsiai csendes-óceáni térség országai, amelyekkel Oroszország dinamikusan fejleszti kapcsolatait.
A Gazprom-vezér nyilakozata kapcsán érdemes felidézni a Global Witness nevű civil szervezet iparági adatokból készült elemzését, mely szerint idén rekordmennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) importálhat Európa Oroszországból.
Az adatok szerint Kína mögött Belgium és Spanyolország volt az orosz cseppfolyósított földgáz legnagyobb vásárlója. A Belgiumba és Spanyolországba irányuló import 2023 első hét hónapjában jóval magasabb volt, mint az elmúlt két év hasonló időszakaiban. Franciaország továbbra is az egyik legjelentősebb vevője az orosz cseppfolyósított földgáznak, de az első hét hónapban importált mennyiség jóval alacsonyabb volt, mint 2022 és 2021 azonos időszakaiban.
Az oroszországi LNG-behozatal növekedése nagyrészt annak köszönhető, hogy az unió az ukrajnai háború előtt vezetéken keresztül hozatta be a hatalmas mennyiségű orosz gázt, nagyobb mennyiségű orosz LNG-t azonban nem importált.