kulcsár edina
Egyre több súlyos probléma merül fel az albán pékségekkel kapcsolatban. Nem csak a magyar pékeket károsítják a silány minőségű termékekkel, hanem a fogyasztók egészségére is negatív hatással lehetnek.
A félezret is elérheti Magyarországon az albánnak (valójában koszovói albán, lásd lejjebb... - a szerk.) nevezett pékségek száma. A vásárlók körében a rendkívüli népszerűséget az olcsóságukkal, a szokatlanul hosszú nyitva tartással és a szinte mindig meleg pékárukkal érték el. A Magyar Pékszövetség elnöke szerint azonban ezeket az erényeket csak csalás árán tudják elérni. Septe József korábban arról beszélt, hogy a magyarországi albán pékségek nagy száma mögött 15-20 tulajdonos található, akik a teljes hálózatot működtetik.
Nagyon kedvezőtlen helyzetet jelent az, hogy itt vannak az albánok és piacot vesznek el a magyar sütőipari vállalkozásoktól
- fogalmazott az elnök. Septe sérelmezi, hogy “ezek a vállalkozások nem azonos mértékben vannak megítélve és nem azonos mértékű működést produkálnak, mint a magyar pékségek”. Szerinte ugyanis minimális tőkebefektetéssel, bérelt helyiségekben, bérelt eszközökkel dolgoznak,
miközben a szabályokat nem tartják be.
Az elnök konkrétumokat is említett:
Ami azonban ennél is nagyobb problémát jelenthet a vásárlók számára, hogy kevésféle tésztából sokféle terméket készítenek,
amely tészták a Magyar Élelmiszerkönyv szabályainak abszolút nem felelnek meg.
Septe József szerint ezeket a szabálytalanságokat a hatóságok rendszerint kiszúrják, az üzletek rendezik soraikat, majd nem sokkal később visszatérnek a régi működési elveikhez. A szakember szerint az is rendkívül jellemző az albán pékségekre, hogy adósságot halmoznak fel, a cégeiket bebuktatják, majd másnap, új néven, de ugyanabban az épületben indítanak egy fantomcéget.
Ezt követően azonban sem az energiaszámláikat, sem a járulékfizetési hátralékaikat nem rendezik.
Dr. Nagy Károly pék, belgyógyász, háziorvos és üzemorvos a Pénzcentrumnak elmondta, hogy az albán pékségek termékeiben élve marad az élesztő, ami a tápcsatornába jut, és ott erjesztve bontja az ottani táplálékot. Gáz képződik, feszül a has, a többi állagjavító pedig görcsöket okoz.
Az egykori Jugoszláviában a szakképzések elosztása nemzeti alapon történt, így a koszovóiak lettek a cukrászok, a villanyszerelők és a pékek - derül ki a Magyar Nemzet által készített videóból, amit teljes egészében itt is megtekinthetsz:
Íme a Ripost videója a témáról: